Jiří Konůpek: Romanopisec objevné doby. Z knihy Proust a jeho románový svět

3. červenec 2021

Připraveno ke 150. výročí narození Marcela Prousta. Jiří Konůpek (1919 - 1968) byl romanista, překladatel, esejista a básník, a od začátku padesátých let nuceně také asfaltér. Konůpkovy odborné práce a překlady vycházely ve více než dvaceti periodikách: L'Athénée, Časopis pro moderní filologii, Divadelní noviny, Host do domu, Literární noviny, Orientace, Světová literatura a další. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jaroslav Someš
Připravil: Petr Šmíd
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 3. 7. 2021

Knižní překlady vydávali Československý spisovatel, Melantrich, Odeon či Orbis. Kniha Proust a jeho románový svět je první českou monografií o francouzském spisovateli a jeho mnohovrstevnatém díle, v první řadě zastoupeném Hledáním ztraceného času.

Knihu uvádí text s názvem Romanopisec objevné doby a jeho zaměření napoví už úvodní odstavec: "Marcel Proust žil a tvořil v době, kdy Albert Einstein rozvíjel před lidstvem nový názor na skutečnost a překvapivý pohled na uspořádání vesmíru, kdy Niels Bohr na základě Planckovy kvantové teorie budoval model atomu, kdy Sigmund Freud objevoval netušené oblasti lidského podvědomí a kdy Proustovi blízký Henri Bergson nastiňoval svou filozofii intuitivního vnímání a tvořivého vývoje."

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová