Jiří Kamen: Láska vše zachrání. Instruktážní hra o uměleckém kýči v osobité režii Jana Schmida

15. červen 2021

Úsměvný pohled na brakovou literaturu – takový je námět původní rozhlasové komedie Láska vše zachrání. Jiří Kamen nám ve svém příběhu předvádí některé prostředky a postupy, jež byly (a možná dodnes jsou) typické pro díla nevalné úrovně, zato však často velké čtenářské obliby. Hru s výbornými herci v rozhlase režíroval zakladatel a také ředitel a umělecký šéf Studia Ypsilon Jan Schmid, k jehož 85. narozeninám reprízu uvádíme. 

Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Osoby a obsazení: vypravěč (Marek Eben), Minerva (Jana Synková), Valerián Stern ml. (Jan Přeučil), Valerián Stern st. + komorník František + Američan (Adolf Kohuth), Valeriánova matka (Blanka Blahníková), křejčí Šídlo (Jiří Hálek), hrabě Jablonský (Jiří Sovák), Eleonora (Libuše Havelková), Hugo Obaleč ml. (Jiří Lábus), statkář Drahota + námořník + Američan (Jiří Němeček) a hlas Hugova strýce + námořník + Američan (Petr Popelka)
Dramaturgie: Marie Říhová
Hudba: Miroslav Kořínek
Režie: Jan Schmid
Natočeno: v roce 1986

„Text, ‚inspirovaný‘ dívčími románky a vůbec celou šíří zatracované i milované brakové literatury, nalezl adekvátní realizátory v režiséru Janu Schmidovi a skladateli Miroslavu Kořínkovi. Ti dokázali, spolu s přesně obsazenými herci, vnést do rozhlasového dílka něco z někdejší bezprostřední atmosféry Ypsilonky: opravdovost v pojímání a prezentování nesmyslných zápletek, vášnivé zaujetí pro city hrdinů – a souběžně jemnou parodii i odstup, který není výsměchem, ale komentářem, uvádějícím věci na pravou míru,“ píše Marie Boková v pochvalné recenzi, která vyšla krátce po premiéře rozhlasové inscenace v časopisu Scéna (1987).

Z mnoha skvělých herců, které pod režijním dohledem Jana Schmida uslyšíte, jmenujme alespoň Marka Ebena, Janu Synkovou, Jana Přeučila, Jiřího Sováka, Libuši Havelkovou, Jiřího Lábuse nebo Jiřího Hálka.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Renata Venclová
Spustit audio

Související