Jiří Kamen: Deštník, únos a Petrolejový princ

Rozhlasová hra o abiturientském večírku. On-line k poslechu do středy 18. ledna 2017.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Stanice Vltava v premiéře uvede rozhlasovou hru Jiřího Kamena Deštník, únos Petrolejový princ, napsanou pro dva mužské hlasy. Příběh se odehrává na abiturientském večírku stárnoucích spolužáků. Rozjařená společnost se rozejde s příslibem opětovného setkání. Ještě se zdrží dřívější rivalové, Josef a Jaroslav. Oba mají pošramocené životy. Animozity přetrvávají, traumata minulosti utvářejí a navigují lidský osud.

Jiří Kamen se Deštníkem přimyká k estetice absurdního dramatu. Hru lze přiřadit k Sartrově jednoaktovce S vyloučením veřejnosti nebo k Pinterově grotesknímu dramatu Nádraží Victoria. Zobrazování světa tak, aby byly zdůrazněny jeho absurdní a groteskní aspekty, je založeno na rafinovanější, vrstevnatější a hlubší propracovanosti dramatické stavby, kde antipsychologismus je kánonem stejně jako likvidace dramatického příběhu v tradičním smyslu.


Osoby a obsazení: Josef (Igor Bareš), Jaroslav (Pavel Kikinčuk), ženské hlasy (Eva Koutová-Willigová a Tamara Salcmanová), mužské hlasy(Miroslav Buriánek a Jindřich Kout)

Autor: Jiří Kamen Režie: Miroslav BuriánekDramaturgie: Martin VelíšekHudba: Jiří Žižka

Natočeno v ČRo Plzeň v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura