Jiří Hájíček: Příběh milovnice koňakových špiček. Nostalgické ohlédnutí za zapomenutým mládím

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zákusky, dezerty (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Minulost, naservírovaná na dezertním talířku spolu s koňakovou špičkou, chutná nostalgicky, sladce jako první láska, jako všechno to krásné, to tenkrát... Příběh emigrantky vracející se po letech do vlasti polouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Jiřina Barášová, Radko Choc
Připravil: Petr Hanuška
Režie: Michal Bureš
Natočeno: v olomouckém studiu Českého rozhlasu v roce 2004

Jiří Hájíček se narodil v roce 1967 v Českých Budějovicích, kde posléze i vystudoval. Proměny jihočeského regionu a osudy lidí, kteří v něm žijí, jsou základním zdrojem inspirace jeho literární tvorby, jejíž počátky významně ovlivnil nedávno zesnulý Mirek Kovářík. Jako prozaik debutoval v roce 1998 sbírkou povídek Snídaně na refýži, od té doby vydal další dvě povídkové sbírky a pět románů, které jsou opakovaně vysoce hodnoceny jak odbornou kritikou, tak čtenáři. Hájíček je dvojnásobným držitelem ceny Magnesia Litera a několika dalších literárních ocenění.

Na malou plochu povídky načrtnul Jiří Hájíček životní křižovatky hned několika postav a prostřednictvím hlavní hrdinky paní Kühlmayer vypráví další ze vzpomínek na jednu vesnickou tancovačku. V Příběhu milovnice koňakových špiček se – jak už jsme u Hájíčka zvyklí – noříme do minulosti, kterou nám servíruje na dezertním talířku spolu s koňakovou špičkou, která chutná nostalgicky, sladce jako první láska, jako všechno to krásné, to tenkrát.

Povídka ze sbírky Dřevěný nůž nepostrádá motivy, které jsou pro jihočeského spisovatele typické, v Novém Městci se setkáme s plejádou bodrých hrdinů, kteří se vztahují k minulosti, ke kořenům, k „tomu tenkrát“, tedy k zapomenutému mládí, za kterým se Jiří Hájíček často ohlíží nejen ve své povídkové tvorbě.