Jiří Gruša: Pražská přednáška. Zamyšlení nad kulturou a diplomacií
Projev českého básníka, prozaika, překladatele a diplomata psaný na začátku tisíciletí pro Diplomatickou akademii Ministerstva zahraničních věcí. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Jiří Gruša (10. 11. 1938 – 28. 10. 2011) vstoupil do literatury v 60. letech svými básnickými sbírkami a také jako redaktor literárních časopisů. Po invazi vojsk varšavské dohody publikoval převážně v samizdatu, mimo jiné i svůj asi nejvýznamnější román Dotazník (1975). Po podpisu Charty 77, zkraje 80. let, zůstal po stipendijní cestě v USA v exilu, usadil se v německém Bonnu.
Po roce 89 vstoupil do českých diplomatických služeb, nejprve jako velvyslanec ČR v Německu, později v Rakousku, krátce působil také jako Ministr školství, mládeže a tělovýchovy. V letech 2007 až 2009 byl Gruša členem Akademické rady Diplomatické akademie Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Pražská přednáška je adresování právě Diplomatické akademii, byť text není datován a poprvé vyšel v příslušném svazku souborného vydání Grušova díla v roce 2017. V eseji se autor zamýšlí nad pojmem kultura i nad rolí diplomata v dnešním světě: „Diplomat, od té doby, co o něm máme zprávy, byl vždycky zprostředkovatel, doručovatel, překladatel a vykladač.“
Související
-
Abys mi věřila, že jsem byl také živ. Z básnického díla Jiřího Gruši
Hra s jazykem a jazyky jako prostředek uchování identity v česko-německých básních Jiřího Gruši. Účinkují Miloslav König, Ladislav Frej a Aleš Vrzák.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.