SERIÁL

Jiří George Velinger: Cesta, Klasika a další povídky

Expozice obrazů Jiřího Velingera

Povídky českého výtvarníka, který žil roky v emigraci v Kanadě. Poslechněte si, jak textově ztvárnil své zážitky a pocity z dob komunistického režimu i emigrace. 

Jiří George Velinger je sochař, kreslíř a dlouholetý profesor na kanadské John Abbott College v Montrealu. Narodil se v roce 1938 v Praze, kde také vystudoval medailérství na Škole uměleckých řemesel a sochařství–kov na VŠUP. Později odjel v rámci grantu pracovat do USA, až se postupem let dostal do Kanady. Vedle bohaté sochařské a pedagogické praxe ale také psal.

Jeho rukopisné povídky se teď poprvé dostávají k širšímu publiku skrze rozhlasové zpracování. Ne náhodou právě v týdnu připomínajícím kulaté výročí Sametové revoluce. Nejsou jednoznačně autobiografické, Velinger do nich ovšem jasně vtiskl své zážitky i pocity z dob komunistického režimu i emigrace.

Týden otevíráme dvojicí textů Cesta a Klasika, kde se vracíme do dětství, pak do okamžiku pro mladého umělce klíčového  k přijímacím zkouškám na vysokou školu. A také k první lásce – té milostné i té k jazzu.

Název další povídky, Opušťák, jasně napovídá, že se přesuneme do doby povinné vojny. Jak to může vypadat, když si dva mladíci vyrazí na výlet?

S textem Tiny Tim se ocitneme na Manhattanu, mezi americkou uměleckou smetánkou, na večírku ve městě, které nikdy nespí a jakékoliv srovnání se socialistickou Prahou nesnese.

Hlavní hrdina povídky David pobývá se svou dívkou v Torontu a aktivně se zde zapojuje do pracovního procesu. Jak teď ale asi žije jeho rodina doma, kde „řádí“ socialismus?

Týdenní exkurz do literární tvorby Jiřího George Velingera uzavírají tři krátké texty. Uděláme tu další skok v čase a s odstupem se ohlédneme, jak se proměnil náš svět i nahlížení na život jednotlivce.

Účinkují: Dan Kranich, Tomáš Drápela, Pavel Oubram, Jiří Untermüller

Z autorova rukopisu připravila: Klára Fleyberková
Režie: Martina Schlegelová
Natočeno v roce 2019.

Spustit audio