Jiří Dientsbier o Zápiscích z válek a katastrof

21. listopad 2003

Robert Mikoláš je novinář četných talentů. Jedním z nich je, že neomylně strčí nos do každého maléru, který se vyskytne. Případně ho z jeho zahrádky v Dobrušce, kam se mezi svými dobrodružnými cestami občas uchýlí, vyvolá mobilem jeho rozhlasový šéf a pošle ho do ringu. Ví, koho poslat, a ví, že oslovený redaktor se tam ihned s ruksakem na zádech, magnetofonem a satelitním telefonem vrhne, byť by to bylo na druhém konci světa.

Autor se řídí profesionálním pravidlem. Že dobrý novinář píše o tom, co vidí a slyší, bez ideologických, nacionálních, náboženských či politických brýlí či filtrů. Když posílá ze svých cest zprávy, komentáře nebo reportáže, nestará se o to, co je "politicky správné", ale snaží se o co nejpravdivější postižení skutečnosti, která je často jiná, než jak by ji rádi vykreslovali její soupeřící či válčící aktéři, pochopitelně každý zcela jinak a protikladně.

Kniha Roberta Mikoláše Zápisky z válek a katastrof

Knížka Roberta Mikoláše nám nabízí příběhy o tragédiích způsobených lidskou krutostí a fanatismem nebo přírodními katastrofami. Seznamuje nás s lidmi, kteří jim dokážou obětavě čelit, někdy s nasazením vlastních životů. Zavede nás do prostředí, kde se slušní a stateční lidé vyrovnávají s obtížnými poměry, nalézají smysl svého života, těší se z lidské blízkosti a z přírody, často drsné, do níž je osud zavál, a radují se při tanci, dobrém jídle a víně.

Je to knížka o životě takovém, jaký je.

(Vybráno z předmluvy Jiřího Dientsbiera ke knize Roberta Mikoláše Zápisky z válek a katastrof, kterou v těchto dnech vydává nakladatelství Radioservis.)

autor: Jiří Dientsbier
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.