Jiří Dienstbier: Příjem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03339788.jpeg

Hrdinové Audience Vaněk a Sládek se znovu setkávají, tentokrát v komunistickém kriminále. On-line k poslechu do pondělí 6. února 2017.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Jiří Dienstbier dedikoval v roce 1984 svoji aktovku Příjem Václavu Havlovi „k prvnímu společnému roku na svobodě“. Dienstbier se v ní podle vlastních slov nechal inspirovat „Audiencí a společným pobytem v místech, kde život odkládá společenskou masku“. Dějově navazuje hra na starší Havlovu hru Audience, spisovatel Vaněk se tu setkává opět s užvaněným Sládkem, tentokrát v prostředí nápravného zařízení, jak komunisté pokrytecky nazývali vězení.

Místo piva, které teklo proudem v Audienci, se tu sice nalévá čaj a káva, ale budete příjemně překvapeni, jak se Dienstbierovi podařilo „trefit“ obě známé postavy s jejich charakteristickými „hláškami“. Hra je i pozoruhodná užitím vězeňského žargonu a znalostí vězeňských poměrů. Opravdové znalce nepochybně potěší dosud neznámá fakta o dalších osudech legendárního pivovarského dělníka Šerkezyho.


Osoby a obsazení: Sládek (Jiří Lábus), Vaněk (Michal Pavlata), Bavorák (Martin Písařík), Houpačka (Matěj Hádek), Čimelík (Radek Holub) a náčelník (Jan Vlasák)

Autor: Jiří Dienstbier Rozhlasová úprava a dramaturgie: Hynek PekárekRežie: Ivan Chrz

Natočeno v roce 2008.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura