Jiří Blažek: Listy důvěrné (3/3)

Třídílná hra je inspirovaná životními osudy geniálního skladatele Leoše Janáčka. Mapuje osudové setkání a jeho celoživotní vztah s Kamilou Stösslovou. O 37 let mladší žena se stala inspirací pro řadu jeho hudebních děl, o nichž mimo jiné také pojednává jejich obsáhlá korespondence. On-line k poslechu do soboty 19. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Sedmdesátiletý Janáček jezdí do Písku za Stösslovými. Kamilin manžel kvůli obchodu často cestuje mimo domov a ona má ve skladateli spřízněnou duši a oporu. Jejich vztah je intenzivní a otevřený. Ze strany Kamily platonický, plný obdivu, vášnivý skladatel však prožívá zcela jiné city – daruje Kamile smyčcové kvarteto Milostné dopisy. Skládá Příhody lišky Bystroušky, Káťu Kabanovou, Z mrtvého domu a k 10. výročí založení republiky Glagolskou mši. Konečně má uznání a slávu, oceňují ho i ve světě. Přesto rád setrvává ve svém rodišti – v Hukvaldech, kde odpočívá a naslouchá přírodě. Zde ho navštíví Kamila, která je svědkyní i jeho posledních dnů.


Osoby a obsazení: Leoš Janáček (Radoslav Brzobohatý), Zdena Janáčková (Věra Galatíková), Kamila Stösslová (Jana Paulová), David Stössl (Jiří Štěpnička), Mářa, služebná u Janáčků (Simona Stašová), Calma Veselá (Hana Maciuchová), Olga Janáčková (Jitka Faltysová), doktor František Veselý (Oldřich Vlach), lékař (Petr Pelzer), prezident Masaryk (Pavel Michal), úředník (Vítězslav Jirsák), sestra (Zuzana Fréhárová)

Autor: Jiří BlažekDramaturgie: Jan KolářHudební spolupráce: Miloš ŠtědroňRežie: Jan TůmaZvukový mistr: Jan Kozelka

Natočeno v Československém rozhlase v roce 1990.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba