Jiří Blažek: Listy důvěrné (2/3)

Třídílná hra je inspirovaná životními osudy geniálního skladatele Leoše Janáčka. Mapuje osudové setkání a jeho celoživotní vztah s Kamilou Stösslovou. O 37 let mladší žena se stala inspirací pro řadu jeho hudebních děl, o nichž mimo jiné také pojednává jejich obsáhlá korespondence. On-line k poslechu do soboty 12. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Stösslovi přijmou pozvání do Brna, kde se seznámí se Zdenou Janáčkovou. Mladí a veselí přátelé na chvíli rozptýlí dusnou atmosféru skladatelova domu. Manželské soužití Janáčků je poznamenáno zejména dlouhodobým odcizením Leoše, ale také jeho potřebě vyhledávat jiné vztahy např. se zpěvačkou Gabrielou Horvátovou. Z profesního hlediska se Janáčkovi daří. Komponuje Zápisník zmizelého a po dvanácti letech je konečně uvedena Její pastorkyňa v Národním divadle. Ačkoliv k této události významnou měrou přispěla pěvkyně Calma Veselá, nakonec v opeře nezpívá. Janáčkovo nedodržení slibu způsobí konec přátelství s umělkyní, která jeho tvorbu dlouhodobě propagovala a přispěla k jeho úspěchu.


Osoby a obsazení: Leoš Janáček (Radoslav Brzobohatý), Zdena Janáčková (Věra Galatíková), Kamila Stösslová (Jana Paulová), David Stössl (Jiří Štěpnička), Mářa, služebná u Janáčků (Simona Stašová), Calma Veselá (Hana Maciuchová), Jelča - Gabriela Horvátová (Jaroslava Kretschmerová), profesor Zdeněk Nejedlý (Karel Urbánek), Max Brod (Miroslav Středa)

Autor: Jiří BlažekDramaturgie: Jan KolářHudební spolupráce: Miloš ŠtědroňRežie: Jan TůmaZvukový mistr: Jan Kozelka

Natočeno v Československém rozhlase v roce 1990.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba