Jiří Blažek: Listy důvěrné (1/3)

03733117.jpeg

Třídílná hra je inspirovaná životními osudy geniálního skladatele Leoše Janáčka. Mapuje osudové setkání a jeho celoživotní vztah s Kamilou Stösslovou. O 37 let mladší žena se stala inspirací pro řadu jeho hudebních děl, o nichž mimo jiné také pojednává jejich obsáhlá korespondence. On-line k poslechu do soboty 5. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

V roce 1917 se třiašedesátiletý skladatel seznamuje v lázních Luhačovice s půvabnou šestadvacetiletou ženou. Stösslová je vdaná matka malého dítěte a stárnoucí muž se jí, kromě obdivu k její spontánní povaze, svěří zejména s trudnými vzpomínkami na předčasné úmrtí své milované dcery Olgy. Ze žalu nad ztrátou mladé dívky se „vypsal“ v opeře Její pastorkyňa, kterou skládal sedm let. Olga, jež svého otce provázela tímto tvůrčím obdobím a tuto operu si zamilovala, se bohužel její premiéry nedožila. Nemusela pak prožívat jako její matka zlostné výbuchy zklamaného skladatele, které byly reakcí na dlouhodobé odmítání uvedení Její pastorkyně v pražském kulturním prostředí, ani reakce tehdejšího Janáčkova odpůrce prof. Zdeňka Nejedlého.


Osoby a obsazení: Leoš Janáček (Radoslav Brzobohatý), Zdena Janáčková (Věra Galatíková), Kamila Stösslová (Jana Paulová), David Stössl (Jiří Štěpnička), Mářa, služebná u Janáčků (Simona Stašová), Calma Veselá (Hana Maciuchová), profesor Zdeněk Nejedlý (Karel Urbánek), Olga Janáčková (Jitka Faltysová), doktor František Veselý (Oldřich Vlach), Kovařovic (Petr Pelzer), Míla (Vlasta Peterková), ředitel Čelanský (Vítězslav Jirsák), cigánka (Zuzana Fréhárová)

Autor: Jiří BlažekDramaturgie: Jan KolářHudební spolupráce: Miloš ŠtědroňRežie: Jan TůmaZvukový mistr: Jan Kozelka

Natočeno v Československém rozhlase v roce 1990.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba