Jiná Evropa. Setkání s lidmi, kteří našli druhý domov v Česku
Čeština se stává světovým jazykem. Každý den ji používají nejen rodilí Češi, ale i lidé, kteří se narodili jinde. Jsou tady už tak dlouho, že se pro ně stala samozřejmostí. Jsou to Češi, ale mají v sobě vzpomínky a zkušenosti odjinud, které jim dávají trochu jiný pohled na svět.
David Vaughan nás seznámí s některými z nich: se senátorem ze severních Čech, který vyrostl v Damašku (Hassan Mezian), s fyzičkou z Akademie věd, která píše básně ve své rodné španělštině (Elena Buixaderas), s hudebníkem, který nejen hraje na loutnu, ale seznamuje studenty z arabsky mluvících zemí s kouzlem českého jazyka a naopak české studenty s půvabem arabštiny (Marwan Alsolaiman), s rodačkou z Kyjeva, která se stala jednou z nejuznávanějších současných českých básnířek (Marie Iljašenko) a s indickým rodákem, který se zasloužil o vzkříšení některých zdevastovaných částí Ostravy po povodních z roku 1997 (Kumar Vishwanathan).
Připravil: David Vaughan
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?