Jiná Evropa. Setkání s lidmi, kteří našli druhý domov v Česku

25. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03695598.jpeg

Čeština se stává světovým jazykem. Každý den ji používají nejen rodilí Češi, ale i lidé, kteří se narodili jinde. Jsou tady už tak dlouho, že se pro ně stala samozřejmostí. Jsou to Češi, ale mají v sobě vzpomínky a zkušenosti odjinud, které jim dávají trochu jiný pohled na svět.

David Vaughan nás seznámí s některými z nich: se senátorem ze severních Čech, který vyrostl v Damašku (Hassan Mezian), s fyzičkou z Akademie věd, která píše básně ve své rodné španělštině (Elena Buixaderas), s hudebníkem, který nejen hraje na loutnu, ale seznamuje studenty z arabsky mluvících zemí s kouzlem českého jazyka a naopak české studenty s půvabem arabštiny (Marwan Alsolaiman), s rodačkou z Kyjeva, která se stala jednou z nejuznávanějších současných českých básnířek (Marie Iljašenko) a s indickým rodákem, který se zasloužil o vzkříšení některých zdevastovaných částí Ostravy po povodních z roku 1997 (Kumar Vishwanathan).

Připravil: David Vaughan

autor: David Vaughan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?