Jelena Mašínová: Ádaeda

16. říjen 2012

Muž Áda a jeho pes Eda spolu žijí v bizarní symbióze, uzavřeni před okolním nepřátelským světem. Ten je ale dostihne a zneužije pro své cíle. Rozhlasovou hru Jeleny Mašínové nastudoval v roce 1992 režisér Karel Kříž a do hlavních rolí obsadil Pavla Rímského a Jana Novotného. Reprízu vysílá Český rozhlas 3 - Vltava v úterý 16. října od 21.30.

Osamělý varietní umělec žije svůj smutný život pouze ve společnosti psa, který umí mluvit. Před veřejností tuto schopnost svého psího kamaráda úzkostlivě tají, až do dne, kdy jsou oba po nevyprovokovaném konfliktu zatčeni a přinuceni ke spolupráci s policií. Tragikomedii, v jejímž příběhu je ukryto téma tlaku společnosti na jedince, jenž se vymyká jejím normám, napsala autorka Jelena Mašínová v osmdesátých letech v rakouském exilu. V roce 1983 hru nastudovala rozhlasová stanice WDR v někdejší Spolkové republice Německo. Rok na to následovala premiéra v rakouské veřejnoprávní stanici ORF. Až v roce 1992 se dočkala českého rozhlasového nastudování, kterého se ujal hostující režisér Karel Kříž. V titulních úlohách uslyšíte Pavla Rímského a Jana Novotného.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Autorka Jelena Mašínová vystudovala dramaturgii na filmové fakultě AMU v Praze a debutovala velmi zdařile filmem Sedm zabitých. Další scénář Nápady Svaté Kláry se realizoval v hamburské televizi poté, co autorka byla nucena se svým manželem Pavlem Kohoutem odejít za podpis Charty 77 do Rakouska. S Pavlem Kohoutem napsala několik scénářů - Hodina tance a lásky, Krutí králíci a v nedávné minulosti už pro ČT scénář seriálu Konec velkých prázdnin. Zvláštní cenu poroty získal v Karlových Varech i izraelský film Svatá Klára, který byl natočen podle jejího scénáře. V Rakousku začala psát rozhlasové hry. Český rozhlas je všechny realizoval se zpožděním vynuceným politickou situací, po roce 1989 její úspěšnou hru Ádaeda, Levá a práva a Motýlí smrt. O životě a díle autorky vydal nedávno její manžel spisovatel Pavel Kohout knihu Skrytá hvězda Jelena Mašínová .

02551633.jpeg
autor: Hynek Pekárek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.