Jeho tajnou ingrediencí jsou barvy a humor. Malíř Alain Séchas se proslavil zobrazováním koček v lidském těle
Jeho dílo poznáte na první pohled. Podobně jako kočky v lidských situacích, zobrazuje i mimozemšťany. Oblibu získaly především jeho komiksy a Francii v minulosti reprezentoval na Bienále v Benátkách.
Séchasova mnohdy ohromná plátna vypadají jednoduše. Vidíme na nich postavy nebo dekorace zobrazené prostými a zdánlivě rychlými tahy štětce, které jsou často velmi barevné. I to dělá jeho tvorbu rozpoznatelnou. A samozřejmě se neubráníme pousmání nad některými vyobrazenými situacemi. Jeho malby vzachycují kočky na pláži nebo v parku, v banálních situacích. Séchas klade důraz na detaily a humor, který však nesmí přerůst v ironii.
Alain Séchas vysvětluje, že kočka pro něj není prvotním tématem, jako spíš nástrojem. Líbí se mu lidské tělo jako takové – mužské i ženské. Kočku považuje za silnou osobnost, která si dělá, co chce, neposlouchá, je nezávislá. Kočičí pohled je uhrančivý a vyvolává nejistotu. Nemůžeme si být nikdy jistí, co vyjadřuje. I proto volí Séchas pro své postavy právě kočičí hlavy.
Inspiraci kočkami malíř získal, když bydlel v domě, kde mnoho sousedů mělo kočku. Z čehož můžeme pochopit celkový základ jeho tvorby, která se vždy týkala všeho kolem, všeho, co vidí, takže i koček. Přitom on sám nikdy kočku neměl. Když ho kočky zrovna nebaví, tvoří sochy marťanek, které dosahují i několika metrů.
Alain Séchas se narodil v 50. letech na předměstí Paříže, v Colombes. Věnuje se malbě, soše, grafice a instalacím. Jeho styl už je jakousi klasikou francouzského současného umění.
Jeho plátna se v nedávné době stala novou akvizicí stálé sbírky Centre Pompidou.
Díky komiksové jednoduchosti si jeho dílo získalo popularitu i za hranicemi. Například v Bruselu je na ulici v centru města nainstalována jeho kočičí cyklistka.
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Miloš Doležal: Čurda ze Staré Hlíny – příběh parašutisty. Jedna zrada, stovky českých životů
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.