Jeden z nejvýznamnějších imperativů, které jsem si dala jako autorka, je nikoho nesoudit, říká Karin Lednická

10. duben 2024

Dějiny neprobíhaly vždycky tak, jak to známe ze školních lavic. V některých částech země se historie možná odehrávala trochu jinak, než tušíme – i to možná souvisí s úspěchem karvinské ságy Šikmý kostel. Co přináší její třetí díl, který vyjde 18. dubna, na to jsme se zeptali její autorky Karin Lednické.

„Každý z dílů má ústřední téma, které v tom kterém období nejzásadněji ovlivnilo to, co se na staré Karviné dělo. V prvním díle to byl nástup uhelné těžby, ve druhém nacionalismus – všechny ty tři vlny, které se přelily tímto územím, no a co znamená rudá barva na obálce třetího dílu, to je asi nasnadě,“ popisuje Karin Lednická obecný rámec celé trilogie. 

S protagonisty a protagonistkami příběhu trávila autorka při psaní mnoho času. Stalo se jí, že by si třeba některou z postav oblíbila víc než jiné? „Jeden z nejvýznamnějších imperativů, které jsem si dala jako autorka je, abych nikoho nesoudila. Stažím se tedy neodsuzovat, ale spíš nacházet motivace nebo důvody, proč někdo začne dělat něco, s čím já jako člověk hluboce nesouzním,“ říká. 

Jak při psaní takto rozsáhlého příběhu udržuje Karin Lednická v paměti propojení jednotlivých postav, jejich vnitřní vývoj a podobně? Rozkreslovala si třeba jednotlivé osudy do myšlenkových map? A není po osmi letech těžké své postavy opustit? Kniha končí v roce 1961, plánuje autorka ještě pokračování? Poslechněte si celý rozhovor, ve kterém Karin Lednická vypráví i o tom, co ji při historických rešerších nejvíce překvapilo nebo o tom, jak přizpůsobovala styl psaní jednotlivým historickým epochám.

Spustit audio

Související