Jean-Philippe Toussaint: Vietnam, Tunisko. Dva autobiografické zápisky z autorových cest

1. říjen 2023

Divoké jízdy na motorce nepřehledným hanojským provozem, konference vietnamských a francouzských spisovatelů rozjasněná zpěvem Jane Birkinové nebo strastiplná cesta do tuniského Safákisu na přednášku ve Francouzském institutu. Autobiografické zápisky popisují Toussaintovy studijní cesty do Vietnamu a Tuniska, kam byl pozván, aby reprezentoval francouzskou kulturu. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Ivan Řezáč
Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Jovanka Šotolová
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 30. 9. 2023

Francouzská kritika pojmenovala skupinku mladých autorů debutujících v 80. letech v pařížském nakladatelství Minuit jako Neteční (ale říkala jim i Ironici nebo dokonce Flegmatici). Patří k nim i belgický spisovatel, filmař a fotograf Jean-Philipp Toussaint. Jeho antihrdinové proplouvají životem s ospalou lhostejností a lehce ironickým nadhledem.

Z Toussaintova díla vybíráme dva z dvanácti autobiografických textů z knihy Autoportrét (v cizině), ve které popisuje drobné zážitky ze svých přednáškových turné a autorských čtení po celém světě. 

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.