Jean Giraudoux: Ondina. Romantická pohádka pro dospělé o střetu dvou světů a pohledů na život i lásku

2. leden 2022

Nadčasové podobenství francouzského básníka o pomíjivosti lidských citů vystavených zkoušce nekonečné lásky víly z vodní říše. V hlavních rolích Lucie Štěpánková a David Novotný. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Klára Novotná, Petr Mančal
Osoby a obsazení: Anselm, starý rybář (Ladislav Mrkvička), Guta, jeho žena (Dana Syslová), Ondina (Lucie Štěpánková), Rytíř Hans z Wittensteinu (David Novotný), Král jezer + Kouzelník (Ladislav Frej), první rusalka (Veronika Kubařová), druhá rusalka (Barbora Mošnová), Princezna Bertilda (Nina Horáková), Básník Bertram (Luboš Veselý), Královský komoří (Otakar Brousek ml.), Vrchní intendant královských divadel (Karel Weinlich) a Cvičitel tuleňů (Kajetán Písařovic)
Dramaturgie: Klára Novotná
Překlad: Karel a David Krausovi
Hudba: Petr Kofroň
Režie: Petr Mančal
Natočeno: v roce 2011

Ondina je stvoření z rodu rusalek a víl, bytost zrozená z vody – její průzračnost má živelnou sílu, životadárnost i hrozbu záhuby. Rytíř Hans je prvním mužem, příslušníkem lidského rodu, kterého Ondina spatří. Od toho okamžiku je k němu připoutána hlubokou, nekonečnou láskou – láskou absolutní, kterou duše člověka nemůže obsáhnout. Okouzlený Hans opouští kvůli Ondině všechny ostatní ženy i krásnou snoubenku Bertildu, ale střet s lidským světem, s jeho malostí, lhostejností a přetvářkou, znamená pro čistou Ondinu jen zklamání a bolest. Svou upřímností a bezprostředností nastavuje zrcadlo pokřivené společnosti, její veliký cit však nemůže skončit jinak než zkázou.

Takto zpracoval francouzský prozaik a dramatik Jean Giraudoux v literatuře nejednou použitý motiv nepozemské bytosti, rusalky, opouštějící pro lásku k člověku bezpečí vodní říše a mířící do světa lidí. Vytvořil hru, kterou nazval právě podle hlavní hrdinky Ondina. Nádherným, básnivým jazykem v ní přetavuje archetypální příběh do podobenství společnosti, v níž je vroucí cit vědomě umlčen netečností a opravdovost pokrytectvím. Jak připomíná Ondině královský komoří: „Dvůr je místo posvátné a člověk zde musí velice bedlivě střežit dva zrádce – svou řeč a svou tvář. Máte-li strach, musíte předstírat odvahu. Jestliže lžete – upřímnost. A kdybyste někdy náhodou chtěla říct pravdu, je lépe se tvářit, že lžete. Pravda tak dostane jistý nádech dvojsmyslnosti a vy máte možnost kdykoliv vycouvat.“

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?