Jean Anouilh: Romeo a Jana

Parafrázi názvu nejslavnější shakespearovské tragédie si zvolil pro své drama francouzský spisovatel Jean Anouilh. A také on líčí lásku, která nemůže dojít šťastného naplnění. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání. 

Julie je líbezná dívka s čistou duší, pracovitá a poctivá. Není divu, že si ji zamiloval Frederik, chlapec z lepší rodiny, také on čestný, upřímný a láskyplný. Dokonalý pár. Až do okamžiku, kdy v doprovodu své velitelské matky přijíždí Frederik do Juliiny rodiny, aby tu obřadně požádal o ruku své vyvolené.

00639238.jpeg

Jenže namísto obřadu tu na překvapenou městskou návštěvu čeká chátrající dům a v něm tři zkrachovalé existence. Juliin otec je povaleč povznesený nad přízemní starosti o domácnost, bratr Lucien, kterému utekla žena, utápí svou křivdu ve víně a sestra Jana se po nocích prodává majiteli místního zámečku. Korunu trapné návštěvě nasadí Frederikova matka, když ve snaze zajistit alespoň trochu důstojný oběd, podřízne Janina mazlíčka, ochočené kuře Leona.

Pro ubohou Julii není ovšem ostudné představení vlastní rodiny poslední ránou. Frederik a divoká, živelná Jana se do sebe zamilují - bezhlavě, zoufale a bez možnosti návratu. Rozhodnou se pro útěk, záhy je ale i jejich vztah vystaven osudové zkoušce. Julie se ze žalu pokusila otrávit a Frederik se musí rozhodnout, který hlas ve svém nitru poslechnout. Svou vášeň, která plane pro Janu, nebo svůj rozum, něhu i soucit, které ho volají k Julii?

03628239.jpeg

Tak jako ve slavné Shakespearově tragédii, ani ve hře Jeana Anouilhe z roku 1946, která svým názvem alžbětinské drama parafrázuje, nemůže příběh lásky skončit jinak než smrtí – i když ta v tomto případě není způsobená zbytečnou nenávistí a vnějšími překážkami, ale stává se jediným možným východiskem.

Účinkují: Jan Dolanský (Frederik), Andrea Elsnerová (Julie), Tereza Dočkalová (Jana), David Novotný (Lucien), Taťjana Medvecká (matka), Miroslav Hanuš (otec) a Josef Somr

Překlad: Daniela Jobertová
Hudba: Marko Ivanović
Dramaturgie: Klára Novotná Režie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 2016.

Spustit audio