Jean Anouilh: Romeo a Jana

12. listopad 2016
Andrea Elsnerová jako Karin

Tragédie lásky po francouzsku on-line k poslechu do pátku 18. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Julie je líbezná dívka s čistou duší, pracovitá a poctivá. Není divu, že si ji zamiloval Frederik, chlapec z lepší rodiny, také on čestný, upřímný a láskyplný. Dokonalý pár. Až do okamžiku, kdy v doprovodu své velitelské matky přijíždí Frederik do Juliiny rodiny, aby tu obřadně požádal o ruku své vyvolené.

Jenže namísto obřadu tu na překvapenou městskou návštěvu čeká chátrající dům a v něm tři zkrachovalé existence. Juliin otec je povaleč povznesený nad přízemní starosti o domácnost, bratr Lucien, kterému utekla žena, utápí svou křivdu ve víně a sestra Jana se po nocích prodává majiteli místního zámečku. Korunu trapné návštěvě nasadí Frederikova matka, když ve snaze zajistit alespoň trochu důstojný oběd, podřízne Janina mazlíčka, ochočené kuře Leona.

03628239.jpeg

Pro ubohou Julii není ovšem ostudné představení vlastní rodiny poslední ránou. Frederik a divoká, živelná Jana se do sebe zamilují - bezhlavě, zoufale a bez možnosti návratu. Rozhodnou se pro útěk, záhy je ale i jejich vztah vystaven osudové zkoušce. Julie se ze žalu pokusila otrávit a Frederik se musí rozhodnout, který hlas ve svém nitru poslechnout. Svou vášeň, která plane pro Janu, nebo svůj rozum, něhu i soucit, které ho volají k Julii?

Tak jako ve slavné Shakespearově tragédii, ani ve hře Jeana Anouilhe, která svým názvem alžbětinské drama parafrázuje, nemůže příběh lásky skončit jinak než smrtí – i když ta v tomto případě není způsobená zbytečnou nenávistí a vnějšími překážkami, ale stává se jediným možným východiskem.

03734806.jpeg

Francouzské drama z roku 1946 v překladu Daniely Jobertové pro rozhlas upravila Klára Novotná a nastudovala režisérka Hana Kofránková s Terezou Dočkalovou a Andreou Elsnerovou v rolích sester Jany a Julie, Janem Dolanským jako Frederikem, Taťánou Medveckou a Miroslavem Hanušem v úlohách rodičů a Davidem Novotným jako Lucienem, často interpretovaným jako alter-ego samotného autora. V epizodní roli doplňuje herecké obsazení také Josef Somr. Pod hudbou k inscenaci je podepsán skladatel Marko Ivanovic.

Natočeno v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba