Jean Anouilh: Antigona

20. listopad 2010

Starý mýtus o dceři krále Oidipa Antigoně, která se vzepřela nelidskému zákonu a zaplatila za svou odvahu životem, jako první zpracoval pro divadlo starořecký básník Sofokles. Jeho hra byla s největší pravděpodobností poprvé uvedena v roce 442 před Kristem.

Tentýž příběh inspiroval v roce 1942 francouzského dramatika Jean Anouilhe k vlastní verzi příběhu. V jeho pojetí je Antigona hrdinka, která osamocena vede boj s tyranií. Odmítne podřídit se zákonu a pochová svého bratra. Zákony boží jsou pro ni víc, než pravidla vyhlašovaná ad hoc momentálními vládci.

Hru z roku 1969 vám nabízí k poslechu v sobotu 20. listopadu ve 14.00 Český rozhlas 3 – Vltava.

Jean Marie Lucien Pierre Anouilh se narodil 23. června 1910 nedaleko Bordeaux v rodině krejčího a sezónní houslistky, členky orchestru, který hrál v kasinu nedaleko města. Studoval práva, ale brzy se začal plně věnovat psaní textů pro herce a režiséra Comédie des Champs Elysées Louise Jouveta. V roce 1931 se stal jeho asistentem. Zlomovým okamžikem v kariéře bylo uvedení hry Cestující bez zavazadel r. 1937.

V letech 1942–46 Anouilh přepracoval několik antických dramat. Vedle Antigony tak vznikly hry Medea a Euridica. Antigona (napsaná v roce 1942) vyvolala po své premiéře ve Francii vášnivé diskuse, neboť ač byla obecně chápaná jako protest proti okupaci a kolaboraci, levicové kritika ji odsoudila. Polemiky vyvolalo i její uvedení v Čechách v roce 1946.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.