Je to tu ve psí. Z dosud neznámé korespondence Ludvíka Kundery s generačními souputníky
Spisovatel, básník a překladatel Ludvík Kundera začal vstupovat do světa umění v čase vypuknutí druhé světové války, tedy v době paralyzace kulturního provozu. Důležitým prostorem pro tříbení názorů na umění se mu stala korespondence se dvěma pražskými generačními souputníky: literátem Zdeňkem Lorencem a malířem Josefem Istlerem. Právě jejich válečné dopisy adresované Ludvíku Kunderovi tvoří základ našeho pořadu. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Válečné dopisy Zdeňka Lorence a Josefa Istlera Ludvíku Kunderovi představují svébytný dokument doby: projevuje se v nich mladická radikalita, s níž odmítali produkci předchozí generace modernistů, zarputilá snaha definovat hodnoty umění současného a budoucího, to vše ruku v ruce s obrazy každodenní válečné reality, existenčních starostí a v několika případech i bezprostředního ohrožení života.
Se svými korespondenčními partnery se Ludvík Kundera po válce sešel v umělecké Skupině Ra, která nakrátko v letech 1946–48 zazářila v českém moderním umění.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.