Je to tu ve psí. Z dosud neznámé korespondence Ludvíka Kundery s generačními souputníky

26. duben 2023

Spisovatel, básník a překladatel Ludvík Kundera začal vstupovat do světa umění v čase vypuknutí druhé světové války, tedy v době paralyzace kulturního provozu. Důležitým prostorem pro tříbení názorů na umění se mu stala korespondence se dvěma pražskými generačními souputníky: literátem Zdeňkem Lorencem a malířem Josefem Istlerem. Právě jejich válečné dopisy adresované Ludvíku Kunderovi tvoří základ našeho pořadu. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Jiří David, Jakub Svojanovský, Marek Hurák a Martin Mihál
Připravil: Jiří David
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Lukáš Kopecký
Premiéra: 26. 4. 2023

Válečné dopisy Zdeňka Lorence a Josefa Istlera Ludvíku Kunderovi představují svébytný dokument doby: projevuje se v nich mladická radikalita, s níž odmítali produkci předchozí generace modernistů, zarputilá snaha definovat hodnoty umění současného a budoucího, to vše ruku v ruce s obrazy každodenní válečné reality, existenčních starostí a v několika případech i bezprostředního ohrožení života.

Se svými korespondenčními partnery se Ludvík Kundera po válce sešel v umělecké Skupině Ra, která nakrátko v letech 1946–48 zazářila v českém moderním umění. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.