Jazzový podvečer se Zdeňkem Přidalem a Marianem Friedlem: 11 podob lásky

16. prosinec 2020

Multiinstrumentalista, zpěvák, skladatel a aranžér Marian Friedl představuje svůj nejnovější projekt, v němž se setkávají vlivy folklóru s jazzem nebo world music.

Album 11 podob lásky natočil trochu se štěstím, v přestávce mezi pandemickými vlnami a s nimi spojenými karanténními opatřeními, jako poctu své někdejší dlouholeté souputnici, zpěvačce a houslistce Jitce Šuranské, s níž chtěl projekt původně realizovat.

Obsahuje písně lidové i autorské, zakořeněné v tradiční hudbě Západních Karpat, jejichž spojnicí je láska. Ten zvláštní fenomén, pro nějž se umírá, tvoří, létá k oblakům, padá do hlubin, miluje i nenávidí, pomáhá i zatracuje… Tak samozřejmá a přitom tak neuchopitelná. Vždyť jen v jazyce má tolik podob: osudová láska, láska až za hrob, destruktivní láska, sebeláska, podmíněná láska, láska mateřská, opičí, na první pohled, platonická, nešťastná, letní… A kolik jich je ve skutečnosti?! I na tuto otázku se snaží Friedl svou deskou odpovědět.

Při natáčení repertoáru stylově rozkročeného mezi folkem, folklorem, jazzem a world music se ve studiu sešlo na třicet instrumentalistů a zpěváků. Jádro proměnlivé sestavy přitom tvořili, kromě kapelníka zpívajícího a hrajícího na klarinet, kobzu, malý cimbál, lidové píšťaly nebo salašnickou trúbu, také houslistka a zpěvačka Petra Jelénková a jazzové kombo z úspěšného, cenou Anděl ověnčeného ansámblu Beránci a vlci - saxofonista Štěpán Flagar, kytarista Rostislav Hus, kontrabasista Martin Kocián a bubeník Michal Wierzgoń.

autor: zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.