O pořadu Jazzový podvečer

03233667_1.jpeg

Pořady nabízející jazzovou klasiku i moderní přístupy.

PONDĚLÍ:
Jazz Update. Uvádí David Brana
Jak samotný název pořadu Jazz Update napovídá současným jazykem světa všudypřítomných počítačů, základním tématem jsou v pondělním jazzovém čtrnáctideníku na stanici Český rozhlas Vltava různé stylové aktualizace této již více než sto let staré hudby.

Blues z hospody a ze studia. Uvádí Ondřej Konrád
Aktuální dění na domácí i světové bluesové scéně v živém vysílání.

ÚTERÝ:
Přímá linka. Uvádí Rudy Linka
Český jazzový kytarista Rudy Linka má originální přístup k hudbě i světu. Asi ho život naučil: v mládí emigroval do Švédska, nyní je Američanem, který se pravidelně vrací do původní vlasti, aby zde vystupoval, a v létě pořádá největší tuzemský jazzový festival. Jeho týdeník je upřímným pohledem na věc a jistě zaujme nejen jazzového posluchače.

03640588_1.jpeg

STŘEDA:
Jazzzcoolny. Uvádí Pavel Dostál
Mnozí umělci se v přelomových obdobích své kariéry stáhli do ústraní, aby cvičili a pracovali na svém novém tvůrčím projevu. Postřehy z tohoto světa přináší autor Pavel Dostál.

Stroj času. Uvádí Aleš Benda
Pořad s podtitulem „Jazzová ručička na hvězdných hodinách lidstva“ oživuje hudbu, která se hrála ve chvílích významných dějinných událostí: např. únor 1948 a Hudba nylonového věku, 50. léta a jazz před a za železnou oponou, stavba a bourání Stalinova pomníku, vražda prezidenta Kennedyho v Dallasu, první lidé na měsíci, válka ve Vietnamu, projev Antonína Novotného „maso bude“, leden a říjen 1968, Charta 77, jednotlivá období významných státníků (Churchilll, de Gaulle, Adenauer, američtí prezidenti a ruští generální tajemníci), zrození a osud československých jazzových festivalů, Nobelovy ceny pro Heyrovského a Seiferta, stavba a pád Berlínské zdi, listopad 1989 atd.

Velké jablko. Uvádí Petr Marek
Měsíčník zajímavostí ze světa newyorského jazzu.

ČTVRTEK:
Jazz notes
Pravidelný zpravodajský týdeník jazzových aktualit, zajímavostí a informací z domova i ze světa uvádějí Otakar Svoboda, Martin Starý, Marian Friedl a Václav Vraný.

PÁTEK:
Tmavomodrý svět. Uvádí DJ Mobley
Party-mix s padesáti odstíny modré v podobě blues, jazzu, soulu, latiny i elektra, který ignoruje žánrové, časové i zeměpisné hranice a provede vás cestami za nakažlivou hudební protilátkou proti splínu a šedi dnů.

Abeceda jazz-rocku. Uvádí Martin Starý
Dodnes jeden z nejžhavějších hudebních stylů, který vznikl na konci 60. let spojením zdánlivě nesourodých světů jazzu a rocku, mapuje Martin Starý.

Jazz-inovace-recyklace. Uvádí Michal Nejtek
Existuje ještě „jazz“? Je jazz i po sto letech od svého „vzniku“ stále aktuálním vyjadřovacím jazykem? Může ještě v dnešní době vzniknout principiálně nová a originální hudba? Na tyto a mnohé další otázky hledá odpověď přední český hudebník a skladatel Michal Nejtek.

Odpovědný redaktor: Václav Vraný

Své dotazy a náměty pište na e-mail: vltava@rozhlas.cz

Pořad připravují