Jazzoví padouši i hrdinové

03535760.jpeg

Do diskuse na téma „Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina“ zasáhnou v posledních hodinách letošního roku a na prahu roku 2016 také jazzmani.

*Silvestrovské a novoroční pořady poslouchejte také ze záznamu v iRadiu.

Brázdy zbabělství i udatnosti na jazzové roli dědičné (od 7:25, 31. 12. 2015)

Vědomi si známé pravdy, že ranní ptáče, dál doskáče, vyorají ti nejpilnější z nich už v časném silvestrovském ránu Brázdy zbabělství i udatnosti na jazzové roli dědičné. Na neohroženého řidiče a basistu Russe Savakuse zavzpomíná zpívající pianista Bob Dorough, příhodu s krmením medvědice grizzly připomene tenorsaxofonista Bud Freeman, k účinkování na party u Al Capona se přizná Fats Waller, statečnou formulací dá výpověď Countu Basiemu tenorsaxofonista Don Byas, Oscar Peterson zaskočí u piana a u mikrofonu poté, co Nat King Cole zbaběle prchne před chicagským publikem a statečnou vzpourou proti rozhodnutí Counta Basieho se k happy endu doorá kytarista Freddie Green.

Heroické i podlé postavy jazzové mytologie (od 13:40, 31. 12. 2015)

Po poledni se dostanou ke slovu Heroické i podlé postavy jazzové mytologie. Na vltavskou silvestrovskou tribunu vstoupí jako první trumpetista a kapelník Maynard Ferguson, jehož vystřídá tenorsaxofonista Eddie „Lockjaw“ Davis v doprovodu varhanice Shirley Scott. Svědectví o skutku bezděčné troufalosti podá Erroll Garner, a po ozbrojené rebelii proti Lionelu Hamptonovi si radostně zavýská Dinah Washington. Na to, že prubířským kamenem pevnosti charakteru může být i snídaně, upozorní Duke Ellington a ozbrojené přepadení neboli „ambush“ provedou Charlie Parker s Dizzym Gillespiem. Barytonsaxofonista Pepper Adams jako člen orchestru Thada Jonese a Mela Lewise doprovodí v posledním diskusním příspěvku zpěváka Joe Williamse.

Statečné kousky jazzových sketů (nebo scatů) (od 1:40, 1. 1. 2016)

V prvních okamžicích roku 2016 budou posluchači Vltavy obdivovat Statečné kousky jazzových sketů (nebo scatů). Chvílí odpočinku u Líné řeky nepohrdnou po náročném silvestrovském programu Bing Crosby a Louis Armstrong, které ve zpívání slabik postrádajících smysl vystřídá skupina Double Six of Paris. V novoročním scatování pak bude pokračovat Eddie Jefferson, na jehož exhibici naváže vokální trio Lambert – Hendricks – Ross. K odkazu věhlasných předchůdců se v podobném duchu přihlásí kvarteto Royal Bopsters zpívanou pozvánkou k výletu vzduchem a nakonec klidnou plavbu rokem 2016 popřeje posluchačům Vltavy nejskvělejší ze všech jazzových Sket, paní Ella Fitzgerald.

Jazzmani v silvestrovském programu znovu připomenou známou pravdu, že o kladném nebo záporném znaménku před charakterem osobnosti rozhodují takové faktory jako veřejné mínění, situace, osobní sympatie, subjektivní pohled atd. O tom, že své padouchy a také hrdiny, mají i jazzové rodiny, nemůže být nejmenších pochyb.