Jazzová snídaně: Rigmor Gustafsson & The Jacky Terrasson Trio - Close To You

r_2100x1400_vltava.png

Švédská zpěvačka Rigmor Gustafsson, jejíž předchozí album I Will Wait For You se týden po svém vydání v roce 2003 vyhouplo na špičku švédské jazzové hitparády, přišla vloni na podzim s další deskou, tentokrát ve spolupráci s excelentním triem pianisty Jackyho Terrasssona.

Album s názvem Close To You má podtitul Celebrating Dionne Warwick a obsahuje 14 písní z repertoáru černé americké zpěvačky, která svým projevem fascinovala Rigmor už od dětství. Podstatnou část alba tvoří skladby autorské dvojice Burt Bacharach a Hal David, stojící za úspěchem jedné z největších pěveckých osobností historie pop music.

00277611.jpeg

Jazzová snídaně tentokrát potěší hlavně příznivce ryzí ženskosti a krásných hlasů. Uslyšíte album Close To You, které natočila v červenci 2004 švédská zpěvačka Rigmor Gustafsson společně s triem pianisty Jackyho Terrasssona. Absolventka Královské hudební akademii ve Stockholmu a New School & Mannes College of Music v New Yorku si pro své páté album vybrala písně z repertoáru černé americké zpěvačky Dionne Warwick, která ji svým hlasem fascinovala už od dětství. Úspěch jedné z největších zpěvaček v historii pop music, jak sama Rigmor Dionne Warwick označuje, je od jejích začátků v 60. letech spojen především s písněmi autorské dvojice Burt Bacharach a Hal David. Podstatnou část alba s podtitulem Celebrating Dionne Warwick proto tvoří jejich skladby, k nimž Gustafssonová přidala čtyři písně jiných autorů z pozdějšího období.

S triem Jackyho Terrassona, v Berlíně narozeného pianisty s afro-americkými a francouzskými předky, se Rigmor potkala v roce 2003 na společném turné JazzNights. Každý večer se Gustafssonová s trombonistou Nilsem Landgrenem a svou kapelou střídali na pódiu s triem Jacky Terrassona a právě tehdy vznikla idea natočení společného alba jako pocty Dionne Warwickové. Nahrávání proběhlo v červenci 2004 v jižní Francii, kde ve společných aranžmá dostaly původně popové písně svou novou jazzovou podobu. Jacky Terrrasson tu vedle akustického klavíru hraje také na elektrické piano Fender, excelentní rytmiku tvoří jeho američtí kolegové Sean Smith s kontrabasem a jeden z největších talentů mezi mladými jazzovými bubeníky Eric Harland. Nils Landgren si v několika písních zahrál pohostinsky na trombón a celou desku produkoval, stejně jako předchozí album I Will Wait For You, zpěvaččin debut na německé značce ACT. Ten se mimochodem týden po svém vydání v roce 2003 vyhoupl na špičku švédské jazzové hitparády, kterou po předchozích 74 týdnů okupovala Norah Jones.

Ve zbývajícím čase se podíváme za oceán, konkrétně do města Savannah v americkém státě Georgia. Tam totiž působí trio Richarda Leo Johnsona, kterému v roce 2004 vyšlo první album na značce Cuneiform Records. Vysoce originální a kritikou ceněný kytarista, rodák z mississipské delty, je původní profesí fotograf a v letech 1999 a 2001 vydal dvě víceméně sólové desky u labelu Blue Note. Na podzim 2003 se pak spojil se dvěma muzikanty krátce předtím zrušeného Savannah Symphony Orchestra a vytvořil svou první skutečnou kapelu. Hráč na dechové nástroje a syntezátory Andrew Ripley a houslista Ricardo Ochoa, oba klasicky vzdělaní hudebníci, si dobře porozuměli s Johnsonovou kytarovou poetikou a záhy společně natočili album Poetry Of Appliance. Z něj uslyšíte Johnsonovu skladbu Charmin' Carmen, která přechází v Meditation On Hymn Andrewa Ripleyho, a dále Her To Hymn a Eulogy, jejichž autorem je opět Richard Leo Johnson. Ten na desce používá akustickou 12-strunnou kytaru, dvoukrkou akustickou kytaru s 6 a 12 strunami a 6-strunnou elektrickou kytaru. Ricardo Ochoa hraje na akustické a elektrické housle a theremin, Andrew Ripley na dechový syntezátor Yamaha WX5, melodiku a frostwave rezonátor.

00277612.jpeg

Playlist:

Znělka: Softly As In A Morning Sunrise (Hammerstein/Romberg) 0.45 Donald Harrison: Free To Be (Impulse / Universal Music 1999, USA)

RIGMOR GUSTAFSSON & THE JACKY TERRASSON TRIO: Close To You - Celebrating Dionne Warwick

1. Close to You (Bacharach, David) 4:03 2. Walk on By (Bacharach, David) 2:43 3. Move Me No Mountain (Brockman, Ragovoy) 3:38 4. So Amazing (Vandross) 4:13 5. I'll Never Fall in Love Again (Bacharach, David) 4:11 6. Much Too Much (Warren) 3:56 7. Odds and Ends (Bacharach, David) 2:42 8. Alfie (Bacharach, David) 4:11 9. What the World Needs Now (Bacharach, David) 3:39 10. Windows of the World (Bacharach, David) 4:54 11. Always Something There to Remind Me (Bacharach, David) 2:22 12. Raindrops Keeps Falling on My Head (Bacharach, David) 3:07 13. I Just Don't Know What to Do With Myself (Bacharach, David) 3:46 14. World of My Dreams (Bell, Creed) 3:35 (ACT Music + Vision 2004, Německo)

Rigmor Gustafsson - zpěv, Jacky Terrasson - piano, Fender Rhodes, Sean Smith - kontrabas, Eric Harland - bicí, Nils Landgren - trombón.

www.rigmorgustafsson.com

The Richard Leo Johnson Trio: Poetry Of Appliance

15. Charmin' Carmen (Johnson) + Meditation On Hymn (Ripley) 8.12 16. Her To Hymn (Johnson) 4.18 17. Eulogy (Johnson) 5.56 (Cuneiform Records 2004, USA)

Richard Leo Johnson - akustická 12-strunná, dvoukrká 6 a 12-strunná a 6-strunná elekrická kytara, Ricardo Ochoa - akustické a elektrické housle, theremin, Andrew Ripley - dechový syntezátor Yamaha WX5, melodika, frostwave rezonátor.

www.rlj3.com