Jazzová snídaně: Marylin Crispell Trio, Tsabropoulos-Andersen-Marshall, Ramón Valle Trio

r_2100x1400_vltava.png

Sobotní Jazzová snídaně s Milošem Latislavem představí tři akustická klavírní tria z různých částí světa. V časné ranní hodině tak můžete postupně slyšet průřez alby Storyteller (Marylin Crispell Trio), The Triangle (Andersen / Tsabropoulos / Marshall) a No Escape (Ramon Valle Trio).

Jazzová snídaně tentokrát potěší hlavně příznivce akustických klavírních trií - vybral jsem ukázky ze tří alb tří sestav z různých částí světa, které mají mnoho společného a zároveň se v lecčem liší. Nejdříve uslyšíte průřez třetí triovou nahrávkou, kterou pro značku ECM pořídila americká pianistka, skladatelka a improvizátorka Marylin Crispell pod názvem Storyteller. Oproti předchozím dvěma albům, krystalicky čistému a jemnému Nothing Ever Was, Anyway z roku 1997 s hudbou Anette Peacockové a o čtyři roky mladšímu Amaryllis se skladbami všech členů tria i kolektivními improvizacemi tu došlo k personální změně na kontrabasovém postu. Zkušeného Garyho Peacocka, sehraného s bubeníkem Paulem Motianem z mnoha nástrojově shodných sestav, nahradil o necelou generaci mladší Newyorčan Mark Helias. Stejně jako Marylin Crispell, i on v minulosti prošel mimo jiné sestavami geniálního multisaxofonisty a experimentujícího skladatele Anthonyho Braxtona. Jedno z nejneobvyklejších klavírních trií získalo Heliasovým příchodem další rozměr. Jeho masivně znějící kontrabas hudbu pohání vpřed a zároveň kontrapunkticky komunikuje s pianem, Paul Motian tu naplno předvádí svou schopnost udržování plynulého tušeného beatu i melodickou hru s využitím činelů, paliček a metliček. Jindy dokáže být tak razantní, jak jsme ho dlouho (nebo možná zatím vůbec) neslyšeli. V době vzniku alba šestapadesátiletá Marylin Crispell, která začínala s klasickým pianem už v sedmi letech, ale k jazzu se dostala až po třicítce, tu zní velmi odlišně od řady svých předchozích nahrávek z oblasti jazzové avantgardy a volné improvizace. Hudba tria má v sobě okázalý prostor a čistoskovoucí nádheru. Autory jsou opět všichni tři hudebníci, mírnou převahu má však třiasedmdesátiletý Paul Motian, Američan s arménskými předky, který patří k nejnahrávanějším umělcům značky ECM. Z alba Storyteller, natočeného v lednu 2003 v newyorském studiu Avatar v produkci Manfreda Eichera uslyšíte postupně čtyři skladby: úvodní Wild Rose od Marylin Crispell, titulní kus The Storyteller od Paula Motiana, Harmonic Line od Marka Heliase a nakonec The Sunflower, jehož autorem je opět Motian. Hrají Marylin Crispell na klavír, Mark Helias na kontrabas a Paul Motian na bicí.

00234402.jpeg

Od mnichovského vydavatelství ECM je i druhý chod dnešní Jazzové snídaně, kterým je album The Triangle norsko-řecko-anglického tria Arild Andersen, Vassilis Tsabropoulos a John Marshall. Soubor vznikl koncem minulého desetiletí poté, kdy norský veterán kontrabasu a značky ECM Arild Andersen potkal na festivalu v Aténách ani ne pětatřicetiletého pianistu Vasilisse Tsabropoulose, tehdy především interpreta klasické hudby 19. a 20. století. Andersena zaujaly hlavně pianistovy improvizační schopnosti, které si ověřil během následujícího řeckého turné se souborem skladatele elektronické hudby Vangelise Katsoulise. V roce 1999 pak vzniklo nádherné album Achirana - pianistu a kontrabasistu na něm doplnil na trio anglický bubeník John Marshall, Andersenův generační kolega, který prošel jazzrockovými soubory Nucleus a Soft Machine i mnoha pozoruhodnými sestavami britského jazzu včetně řady projektů saxofonisty Johna Surmana. V lednu 2003 se trojice znovu sešla ve studiu Rainbow v Oslo, aby v osvědčené produkci Manfreda Eichera natočila svou druhou kolekci s názvem The Triangle. Spojení tří odlišných individualit, které tak zaujalo na prvním společném albu, funguje výborně i tady, ačkoli výsledek je o něco bližší jazzovým tradicím. Oproti minulé desce s většinou skladeb od Tsabropoulse a několika kolektivními improvizacemi se tentokrát autorsky více prosadil Andersen, titulní kus je připsán celému triu a kompozice Pavane je Tsabropoulosovým zpracováním skladby Maurice Ravela. Z alba The Triangle uslyšíte skladbu Simple Thoughts od Vassilise Tsabropoulose, poté Andersenovy kompozice Prism a Lines a nakonec zmíněnou kolektivní improvizaci, pojmenovanou European Triangle. Hrají Vassilis Tsabropoulos, klavír, Arild Andersen, kontrabas a John Marshall, bicí.

00234403.jpeg

Také třetí položku dnešní Jazzové snídaně s klavírními trii nám zprostředkovalo německé vydavatelství, tentokrát slibně se rozvíjející label ACT Music + Vision. Protagonisty alba No Escape jsou hudebníci kubánské národnosti: skladatel, pianista a kapelník Ramón Valle, kontrabasista Omar Rodríguez Calvo a bubeník Liber Torriente. Mladé trio však vzhledem ke společensko-politické situaci ve své vlasti žije v Evropě, kde do své hudby vstřebává prvky mnoha dalších kultur. Afro-latinské kořeny se pochopitelně nezapřou, ale soudě dle aktuální nahrávky se v pianistových skladbách odráží celý vývoj jazzu i pozdějších stylových výbojů. S latinsko-americkým odkazem se ostatně Ramón Valle přinejmenším dočasně vyrovnal na předchozím kvintetním albu pro značku ACT, které se jmenuje Danza Negra a přináší hudbu kubánského skladatele a klasického pianisty Ernesta Lecuony. Dnešní Jazzovou snídani uzavřou čtyři skladby z alba No Escape, vydaného v roce 2003: budou to Illegal, Alice Blues, Andar por dentro a Viva Coltrane, v níž si trio pohrává s motivy, spojenými s velkým Johnem Coltranem. Hrají skladatel a pianista Ramón Valle, kontrabasista Omar Rodríguez Calvo a bubeník Liber Torriente. Příjemné probouzení přeje Miloš Latislav.

00234404.jpeg

Playlist:

Znělka: Softly As In A Morning Sunrise (Hammerstein/Romberg) 0.45 Donald Harrison: Free To Be (Impulse / Universal Music 1999, USA)

Marylin Crispel Trio: Storyteller Wild Rose (Crispell) 4.10 The Storyteller (Motian) 6.05 Harmonic Line (Helias) 5.48 The Sunflower (Motian) 3.59 (ECM / 2HP 2004, Německo)

Arild Andersen / Vassilis Tsabropoulos / John Marshall: The Triangle Simple Thoughts (Tsabropoulos) 6.29 Prism (Andersen) 6.42 Lines (Andersen) 2.59 European Triangle (Marsahall / Tsabropoulos / Andersen) 5.26 (ECM / 2HP 2004, Německo)

Ramón Valle Trio: No Escape Illegal (Valle) 4.57 Alice Blues (Valle) 4.51 Andar por dentro (Valle) 11.02 Viva Coltrane! (Valle) 6.04 (ACT Music + Vision / P&J Music 2003, Německo)

Spustit audio
autor: Miloš Latislav