Jazzová snídaně: Jazzevčik Vsetín - první album Valašského krúžku jazzového po 44 letech

r_2100x1400_vltava.png

Vsetínský soubor Jazzevčik, opatřený ještě podtitulem "valašský krúžek jazzový", je bez nadsázky unikátní jak v délce své nepřetržité existence (vznikl roku 1960), tak i tím, že pracuje v téměř dokonalém utajení. Liší se tedy diametrálně od způsobu, jakým si počíná valašský král z nedalekých Vizovic, Boleslav Polívka. Místo velikášských projevů a proklamací pěstuje daleko od velkých hudebních center žánr, který skýtá nejvíce prostoru pro přirozenou tvořivost a svobodné vyjádření.

Za těch 44 let se z původně dixielandových začátků vypracoval na jednu z nejzajímavějších komorních formací. Jeho půvab spočívá především ve volbě hlavních melodických nástrojů, kterými dokonale vládne vedoucí kapely, původně violoncellista, nyní vibrafonista a houslista Jaromír Bazel.

S Jazzevčikem hostovali na jeho pravidelných vsetínských koncertech významní sólisté z Prahy, Brna a Ostravy, od roku 1994 je hostitelem a hlavním organizátorem Jazzového festivalu Josefa Audese, který letos v září načal již druhou desítku svých ročníků. I to je důkazem sveřepé vytrvalosti zapadlých vlastenců, kteří nyní, po 44 letech, připravili svým příznivcům dárek v podobě debutového alba, které uslyšíte 7. 11. od 4.45 hod. v pořadu Jazzová snídaně. Připravil Jan Beránek.