Jazzová novinka 2016 od newyorského tria Libora Šmoldase
Jednou ze zajímavých jazzových novinek loňského roku je album On The Move newyorského tria kytaristy Libora Šmoldase s basistou Jayem Andersonem a bubeníkem Adamem Nussbaumem.
Trio působí od počátku tohoto desetiletí. V roce 2011 nahrálo desku Dreamtime, koncertuje po Spojených státech, hrálo i u nás. Rytmiku Šmoldasova tria tvoří o dvě generace starší veteráni vrcholové světové scény.
V době, kdy byl Libor Šmoldas dítětem, měl za sebou kontrabasista Jay Anderson například hraní s kapelou Woodyho Hermana a zabydlení se v New Yorku. Tam se podílí na neutuchajícím jazzovém kvasu, dnes je také profesorem svého nástroje na hudební škole na Manhattanu.
Bubeník Adam Nussbaum v 70. letech hrál u saxofonistů Sonnyho Rollinse, Davea Liebmana či kytaristy Johna Scofielda. V 80. letech nahrává s kapelou Gila Evanse, z kytaristů doprovází v 90. letech Johna Abercrombieho, s nímž nahrál čtyři alba. Také on působí jako profesor na několika hudebních akademiích.
Zatímco na prvním Šmoldasově albu Dreamtime si zahráli výběr z jazzových standardů, na novém albu nazvaném On The Move je repertoár sestaven výhradně ze Šmoldasovy dřívější i nové tvorby. Nahrávka vznikla ve Studiu Svárov během jediného dubnového dne roku 2015 a na aranžmá skladeb se podíleli všichni členové tria.
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.