Jazzová myš a bájné bytosti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03742488.jpeg

Listopadové vydání domácího blogu posluchače jazzu bude patřit setkání s bájnými bytostmi. Druhým dílem pokračuje magická série, která před měsícem začala schůzkou s mágy a kouzelníky. A tak po griotech, derviších a zaříkávačích nastoupí postavy z mýtů a bájí.

Lidstvo je stále okouzleno svou mytologií, miluje silné vzory, a proto hledí s úctou a překvapením na tu bájnou a chcete-li báječnou nádheru a lesk postav, které se dnes už jen tak nevidí! Ne nadarmo najdeme na saxofonovém albu Julia Hemphilla Fat Man and the Hard Blues skladbu Four Saints a těmito svatými jsou dozajista čtyři saxofonisté hrající na tomto albu. Vždyť je přece každému hudebníkovi jasné, že hudba je „posvátná věc“, jak se praví ve skladbách zasvěcenců.

A protože i faraon byl bohem, dozajista se do něho stylizoval i Miles Davis. Jednu desku věnoval Nefertiti a legendární album Bitches Brew začíná Zawinulovou peckou Faraonův tanec. Přitakání bájnému Egyptu najdeme i jinde, kupř. na obalu LP Elaborations Arthura Blythea nebo přímo zpodobněním faraona na LP Bearer of the Holy Flame Hamieta Bluietta. Koneckonců i label, kde některé z těchto desek vyšly, se jmenoval Black Saint. Kořeny sahající do Afriky objevoval už Duke Ellington a jeho pokračovateli byli třeba Chico Freeman (LP Kings of Mali) či John Carter (LP Castles of Ghana).

Vedle africké tradice v jazzu najdeme i linie vedoucí jinam. Mohli bychom sledovat indickou větev s různými hinduistickými bohy nebo jít po stopách Buddhy. Těmto tématům se dnes jazzmani rovněž věnují a jejich skladby by vydaly na několik pořadů.

02229835.jpeg

Jazzmani také občas něco utrousí na adresu indiánů, do pořadu jsem zařadil skladbu Mohican and the Great Spirit z pera Bojana Z., Srba prohánějícího jazzový klavír na světových pódiích. Při jejím poslechu určitě vzpomenete na Posledního Mohykána, kterého jsme hltali na každý způsob (kniha, rozhlasová hra, film).

Jsou však i specialisté, věnující se bájným bytostem nadstandardně. Takovým specialistou je John Zorn. Prohlédněte si jeho diskografii se všemi kolekcemi skladeb o andělech, ďáblech a bohyních.

Mezi ně patří i Inanna, Ninsianna; akkadsky Ištar, Eštar; chetitsky Šawuška – sumerská bohyně plodnosti, lásky, pohlavního života a války. Symbolem bohyně Ištar byl lev a osmicípá hvězda, měla být božským ztělesněním planety Venuše, sochaři ji však často zpodobňovali v okně, jak čeká jako prostitutka na zákazníky. Byla zvláštní bohyní, rebelskou, obávanou, ženou, kterou se nepodařilo ochočit. Dostala mnoho jmen: Matka běhen, Královna noci, Nebeská prostitutka, Babylonská děvka.

Právě kvůli ní se podle některých historiků konaly v babylonských chrámech sexuální rituály a i ty nejzámožnější paní se tu prodávaly jako prostitutky. Uslyšíte, jak ji v hudbě popsal John Zorn na svém albu The Goddess: Music for the Ancient of Days. Zahrají jeho oblíbenci v čele s Trevorem Dunnem, Markem Ribotem a vibrafonistou Kenny Wollesenem.

03641939.jpeg

Afričtí králové a svatí, Manitou, Ištar, Buddha – to všechno je pro nás Evropany exotika. Jak je to s bájnými postavami naší civilizace s řeckými kořeny? Ujišťuji vás, že stále oslovuje současnou generaci jazzmanů. Ikarus (Muthspiel: From A Dream), Psyche (Bukowski: Projektor), Chiméra (Food: Quiet Inlet) jsou jen vzorkem do pořadu nezařazených skladeb.

Italský Black Hole Quartet, který vedou saxofonista Daniele Cavallanti a kytarista Walter Donatiello, vám zahraje skladbu Minotauro. Ta pochází z alba Black Ol’ Blues, které vám vřele doporučuji. Báji o Minotaurovi snad nemusím připomínat.

A úplně na závěr si připomeneme báji o Prométheovi, který byl Diem potrestán za krádež božského ohně, předaného lidem a musel dvanáct generací trpět přikován ke skále, kde mu orel za trest kloval játra. Dramatický příběh si poslechneme ve skvělém podání kvarteta Charlese Lloyda: Jason Moran, Reuben Rogers a Eric Harland vám se starým mistrem na saxofon toto nespoutané drama opravdu autenticky přiblíží.

Magická série blogu posluchače jazzu pak bude pokračovat v prosinci skladbami věnovanými duchu a duši. Spirit and Soul.