Jazzofon: Artie Shaw

Jazzový klarinetista a jeden z nejdůležitějších kapelníků swingové éry Artie Shaw zemřel den před koncem roku 2004 ve svém domě v Kalifornii. Bylo mu 94 let. Artie Shaw se může s klidem měřit s jazzovými legendami 30. a 40. let, jako jsou Benny Goodman nebo Glenn Miller. Jeho neslavnější období spadá do věku swingových big bandů, kterých v jednu chvíli vedl pět najednou.

Začínala u něho například Billie Holiday. Ve věku 28 let se jeho band prosadil skladbou Colea Portera "Begin The Beguine", se kterou vedl šest týdnů americkou hitparádu. Nesmrtelnosti se dočkala i jejich interpretace skladby "Stardust". Je také autorem skladeb jako "Frenesi", "Dancing In The Dark" nebo "Nightmare". V padesátých letech přestal úplně hrát na klarinet, odstěhoval se do Španělska a věnoval se literatuře.

Shaw byl čtyřikrát ženatý, napsal tři knihy a dvakrát byl nominován na Oscara za filmovou hudbu. Posledních několik let už Shaw vedl jen svůj vlastní tribute band a bojoval s těžkou cukrovkou. Jí pravděpodobně také podlehl. Artie Shaw je tématem dalšího pokračování cyklu Lubomíra Dorůžky o jazzových klarinetistech.