Jazzmeni narození ve znamení Štíra

19. říjen 2014

Na první pohled by se mohlo zdát, že podstatou nedělního podvečera je astrologické téma, ale pravdou je, že daleko důležitější jsou náhodné marginálie, na které upozorňují data narození jazzových jubilantů ze znamení Štíra.

V horoskopech je psáno, že takovým lidem daly hvězdy do vínku vášnivou touhu pátrat po věcech tajemných, zakázaných, intimních i magických, ale už se tam neuvádí, že někteří z nich dovedou také objevovat krásu jazzové improvizace.

Saxofonista Houston Person (* 10. 11. 1924) s výmluvností rutinovaného sólisty prohlašuje, že blues je všude. Po jeho nahrávce skladby Blues Everywhere přijde chvíle pro pamětníky 1. Mezinárodního jazzového festivalu, na kterém zpívala Rita Reys a na klavír hrál její manžel Pim Jacobs (*28. 10. 1924). Manželský pár doprovodí na nahrávce basista Ruud Jacobs a bubeník Kenny Clarke ve Weillově evergreenu Speak Low. Představu pomstychtivého a záštiplného Škorpióna Pianista rozhodně nesplňuje Roger Kellaway (*1. 11. 1929), jenž zahraje citlivé sólo ve skladbě Olivera Nelsona One For Bob. Šedesáté narozeniny oslaví zpěvačka Carmen Lundy (*11. 11. 1954) písničkovým postesknutím Too Late For Love. V orchestru Mingus Big Band si zahrají ve skladbě Gunslinging Bird hned dva jubilanti ze znamení Štíra: altsaxofonista Vincent Herring (*19. 11. 1964) a trombonista Conrad Herwig (*1. 11. 1959). Arturo Sandoval (*6. 11. 1965) pak bez jediné kapky štíří jedovatosti zavzpomíná na Dizzyho Gillespieho ve skladbě And Then She Stopped. O tečku za astrologickým lelkováním se postará Diana Krall (*16. 11. 1964) sinatrovskou písničkou Come Dance With Me.

Jazzový dramaturg, Slunce, pak bude mít zase měsíc času na přípravu programu s jubilanty ze znamení Střelce.

Diana Krall na Montreux Jazz Festivalu 2013:
autor: Aleš Benda
Spustit audio