Jazz, funky i říkanky. Hudba pro děti nemusí být jen naivní a jednoduchá

7. červen 2017

Je skvělé, že na hudební scéně vzniká čím dál více uskupení, které brojí proti představě, že dětem je potřeba hrát jen písničky s přihlouplými texty na tři akordy, u kterých se interpret pitvoří a vesele mává culíčky. Jazz inspirovaný dětským světem – to je téma červnové Planety, ve které zazní skladby tria Medeski, Martin and Wood, Mateje Benka, Tomáše Sýkory a dalších.

V pořadu uslyšíte hudební projekty, které sice nejsou primárně pro děti, ale mají k nim velmi blízko. Hlásit se v tvorbě k dětskému světu může být někdy nebezpečné – hrozí, že tvorba interpreta začne být vnímána jako okrajová, dětinská nebo naivní. Skladby, které zazní, jsou ale dokladem toho, že tomu tak rozhodně být nemusí.

Doslova zjevením je v této souvislosti kapela The Thing, která s velkým úspěchem hraje free jazz pro děti – podívejte se na jejich video z výchovného koncertu na základní škole v Austinu:

Jambandové trio Medeski, Martin and Wood se svým albem Let’s Go Everywhere zase představuje skvělou symbiózu tvrdého funku a dětských říkanek – ingrediencí, které se na první pohled zdají neslučitelné. Začlenění dětí zde vyznívá naprosto přirozeně, civilně, jakoby s nimi kapela běžně vystupovala.

„Spousta podobných počinů jde infantilně vstříc dětem. Tak jsem si řekl, že nebudu brát na děti žádné ohledy a udělám to jako pro dospělé. Mým primárním zájmem bylo napsat něco o vesmíru a planetách a vzbudit v dětech zájem o toto téma. Zároveň jsem chtěl, aby ta muzika byla i pro dospělé, protože ti musí poslouchat to, co poslouchají jejich děti,“ říká o svém dva roky starém albu Planety jazzový pianista Matej Benko.

Ke spolupráci přizval zpěváky z české a slovenské hudební scény: například Richarda Müllera, který zpívá Slunce, nebo Michaela Kocába, který ztvárnil Merkur. Benkovým cílem nebylo natočit edukativní CD, ale spíše představit svůj pohled na jednotlivá vesmírná tělesa: Merkur třeba pláče, že je moc blízko Slunce a nemá žádný měsíc a Pluto zase hlasem Dana Bárty vysvětlí, proč byl degradován na trpasličí planetu. Podívejte se, jak album vznikalo:

V pořadu zazní také dvě ukolébavky, jedna od skladatele Tomáše Sýkory v podání ansámblu wrgha POWU orchestra a druhá od rumunského saxofonisty Nicolase Simiona.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.