Jaroslav Hašek: Pan Kobkán vdává dceru

2. září 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy E. F. Burian

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Na závěr letošního „haškovského léta“ na Vltavě uvádíme komedii o záchraně rodinné cti Pan Kobkán vdává dceru, kterou na motivy několika povídek Jaroslava Haška napsal všestranný divadelník Emil František Burian. On-line k poslechu do 8. září 2017.

02313558.jpeg

Vydařená dramatizace měla premiéru v roce 1953, v době Burianových velmi problematických pokusů o angažované politické, budovatelské divadlo, z nichž nechvalně prosluly např. tituly Pařeniště nebo Parta brusiče Karhana. Návrat k humoru Jaroslava Haška tak mohl představovat malý únik z čím dál bezvýchodnější situace, do které se bývalý umělecký novátor a představitel divadelní avantgardy po válce dostal.

Satirický obrázek ze života českých drobných podnikatelů na počátku 20. století líčí trampoty velkošpeditéra Kobkána, jehož dcera se zapomněla s jistým „panem inženýrem“. Pan Kobkán tedy nejen vdává svou dceru, ale zároveň zachraňuje ohroženou rodinnou čest a dobré jméno...

Rozhlasová verze dramatizace byla natočena v roce 1975. Režíroval ji tehdy vynikající rozhlasový režisér Josef Melč. Do hlavní role velkošpeditéra Kobkána obsadil Františka Hanuse, jeho ženu hrála Libuše Havelková, dceru Matyldu, o jejíž vdavky se ve hře jedná, představovala Eva Klepáčová.

Osoby a obsazení: velkošpeditér Kobkán (František Hanus), Kobkánová, jeho žena (Libuše Havelková), Matylda, jejich dcera (Eva Klepáčová), Robert, jejich syn (Michal Pavlata), Růžena, služebná u Kobkánů (Daniela Hlaváčová), profesor Trojka (Luděk Kopřiva), Pecháček, praktikant u firmy Kobkán (Ladislav Potměšil), Šíma, zřízenec u firmy Kobkán (Václav Lohniský), Máňa, květinářka (Zuzana Kočová), hostinská (Karolina Slunéčková), vrchní (Ivo Gübel), starosta (Josef Větrovec), řídící učitel (Václav Vydra), děkan (Josef Beyvl), hejtman (Oldřich Musil), kamelot (Artur Šviha), Venca, pouliční zpěvák a harmonikář (Jan Faltýnek), Franta, pouliční zpěvák (Jiří Bruder) a Papouch, papoušek velkošpeditéra Kobkána (Antonín Jedlička)

Dramatizace: Emil František Burian
Rozhlasová úprava: Jaroslav Vágner
Hudba: Josef Konšel
Dramaturgie: Zuzana Kočová
Režie: Josef Melč

Natočeno v roce 1975.

autoři: Zuzana Kočová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?