Jaroslav Durych: Gesto modlitby

Kostel, Altea, Španělsko
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kostel, Altea, Španělsko

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Kapitola z autorova duchovního cestopisu Pouť do Španělska. Účinkuje Alfred Strejček. Režie Vlado Rusko. On-line k poslechu do 29. března 2018.

Koncem 20. let podnikl Jaroslav Durych studijní cestu po Evropě. Navštívil Německo, Španělsko a Itálii, kde shromažďoval materiál pro své historické romány. Kromě toho vytěžil ze svého putování i tři „duchovní cestopisy“. Tentokrát jsme vybrali kapitolu z Pouti do Španělska nazvanou Gesto modlitby.

Tedy ta země je tvrdá, sirá, lysá, holá, opuštěná, šedivá, kamenitá, skalnatá, štěrkovitá, písčitá, vyprahlá, bezestinná, neutěšená, rezavá, při západu slunce teskně nafialovělá, v noci pustě černá, ž rána marně žízní po rose, je tu již cítit Afriku, je to země mnohem rozsáhlejší, než se nám zdálo za mladých let, a je to země majestátní a podivně krásná.

Panoramata měst jsou většinou jednotvárná, kamenné domy rostou z kamenných poušti a každá rostlina tu sténá jako ve vyhnanství. Oblak jsme viděli jen velmi málo, až poslední den se nad Burgosem nebe zatáhlo mraky. A je to země svatá a vznešená.

Jaroslav Durych: úryvek z kapitoly Země španělská

Účinkuje: Alfred Strejček
Režie: Vlado Rusko

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura