Jaromír Ptáček: Téma číslo jedna. Mozaika svědectví z vyšetřování v nacistické i komunistické totalitě
Sedm chlapců popsalo zeď kostela protikatolickými hesly. Tento malý delikt se ocitnul v soukolí velkých dějin a tak měl na zúčastněné fatální dopad. Hru, kde v hlavních rolích účinkují Svatopluk Beneš, Petr Svoboda, Miloš Hlavica, Viktor Preiss, Josef Velda, Ladislav Mrkvička a Zdeněk Ornest, poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Stereofonní rozhlasová hra-litanie (jak zní její podtitul) vypráví příběh sedmi studentů, kteří v březnu roku 1930 popsali zdi děkanského kostela a hřbitova v kterémsi českém městě rudými hesly hanobícími katolickou církev.
Měla to být reakce na protesty církve proti omezování náboženské svobody v SSSR. Na osudy všech účastníků této akce, přes v celku marginální okamžité tresty, to mělo fatální dopad. A to kvůli dvěma totalitám, které se vzápětí u nás chopily moci.
Hra byla napsána v roce 1968, v roce 1969 v soutěži o původní rozhlasovou hru získala spolu se hrou Ivana Klímy hlavní cenu. Předsedou odborné poroty byl Ota Ornest. Hra byla natočena, ale ještě v roce 1969 byla smazána.
Poprvé se tak vysílala 1. ledna 1969, na vlnách německé WDR v překladu Heinricha Kunstmanna pod názvem Wenn wir schweigen sollten. České premiéry se dočkala až v roce 1991 jako Téma číslo jedna.
Jaromír Ptáček patřil mezi nejvýraznější osobnosti rozhlasové dramaturgie a dramatiky. Soupis jeho vlastních rozhlasových dramatických děl zahrnuje 77 titulů (49 her, 14 dramatizací literárních látek a 14 úprav divadelních her).
Z jeho dramaturgické péče vzešel neméně úctyhodný počet dalších 170 titulů, zejména adaptací divadelních her. Jeho rozhlasové hry měly ohlas i v zahraničí, kde více jak desítka z nich byla přeložena a natočena.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Matky a jejich děti. Poslechněte si povídky českých spisovatelů
-
Jakob Wassermann: Kryštof Kolumbus – Don Quijote oceánu
-
Robert Harris: Otčina. Krimi příběh z alternativní historie, v níž válku vyhrálo Německo
-
Otakar Brůna, Zdeněk Zábranský: Hra soudního rady Wendlera. Kostka a Adamíra převrací vzorce chování
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.