Jaromír Javůrek: Jedině vzdělaný národ může v globální společnosti přežít
Jsem ostravský rodák, hrdý na své město, miluji tento region, přesto jsem přesvědčen, že pro mnohé je to kraj se „špatnou pověstí“, říká ředitel janáčkovských festivalů v Moravskoslezském kraji Jaromír Javůrek.
Na Janáčkově konzervatoři v Ostravě mu bylo nabídnuto studium hry na kontrabas, přidal k tomu dirigování a skladbu. Z brněnské JAMU, kde pokračoval ve studiu dirigování orchestru a sboru, přichází zpět do Ostravy a dostává sbormistrovský půl úvazek u Janáčkovy filharmonie Ostrava. Jeho první spolupráce s festivalem Janáčkův máj začíná v roce 1983 a o deset let později se stává jeho ředitelem.
Jaromír Javůrek vyučuje také na Janáčkově konzervatoři dirigování („dirigent je první mezi rovnými") a hudební management (začíná na základech otce etikety Jiřího Stanislava Gutha – Jarkovského). O ředitelce ostravské konzervatoře, své manželce, říká, že je sice přísná, ale díky tomu ze školy vycházejí významné umělecké osobnosti.
Jaromír Javůrek se v našem vysílání vyjádřil také k obecnějším otázkám hudební kultury i školství: „Posluchačů je dostatek, ale celková společenská nálada v naší vlasti a její směřování není v pořádku. Vláda se chlubí, kolik spraví cest, ale může se stát, že po nich bude jezdit nevzdělaný a nekulturní národ." Podle Jaromíra Javůrka by se měla posílit hlavně společenská prestiž učitelů.
V Telefonotéce prozradil, že co se Janáčkova máje týká, sází hlavně na program a interpretační kvalitu. Upozorňuje na významné hosty letošního 42. ročníku festivalu: houslistu Andreje Baranova, klavíristu Lukáše Vondráčka, houslistku Hanu Kotkovou, naše dva nejlepší pěvecké sbory či filharmonii z Poznaně.
Po stránce hudební nabídlo vysílání s Jaromírem Javůrkem nahrávky Pražské komorní filharmonie, Bernadetty Šuňavské, Hany Kotkové, Pavla Šporcla, Rudolfa Firkušného nebo Františka Uhlíře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka