Jarmila Vlachová: „Akordeon je nástrojem tisíců zvuků a barev. Baví mne je neustále objevovat“
„Narodila jsem se s malým akordeonem v ruce. Jinak to ani být nemohlo. Jsem za to vděčna a nesu dál akordeonové poselství, k jehož základům - hře na koncertní akordeon v České republice - dal mnohé můj otec Jaroslav Vlach, který na mě teď shora dohlíží. Provázel mne s láskou v životě i pedagogicky.“
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Akordeonistka Jarmila Vlachová absolvovala Konzervatoř v Plzni v oborech akordeon u Ludmily Rottenbornové (1999) a klavír u Věry Rezkové (2003), posléze Katedru hudební kultury Pedagogické fakulty ZČU v Plzni v oborech Hudební výchova - Akordeon pod vedením svého otce Jaroslava Vlacha (2005). V roce 2007 dokončila postgraduální studium na Royal Academy of Music (Aarhus, Dánsko) ve třídě Jytte von Rüden.
Za svůj absolventský výkon získala nejvyšší možné ocenění v prestižní kategorii A. V současné době pokračuje v doktorandském studiu na VŠMU v Bratislavě pod vedením Rajmunda Kákoniho.
Mým uměleckým zaměřením je především interpretace originální akordeonové literatury, sólové i komorní. V mém repertoáru mají místo sólové skladby světových a českých autorů, i komorní skladby pro housle, violoncello, nebo kytaru. Transpozice klavírních partů si vytvářím sama a skladby pro akordeon často upravuji. Baví mne i spojení hudby a živého tance.
Od roku 2001 získala řadu významných ocenění v akordeonových soutěžích v ČR i v zahraničí, na celostátních mezifakultních soutěžích SVOČ 1. cenu v Olomouci, 2. cenu v Praze (2001, 2002), za které se jí dostalo zvláštního ocenění rektora ZČU, k dalším úspěchům patří titul Laureáta 51. ročníku Mezinárodní akordeonové soutěže ve Francii Trophée Mondial de l´ Accordéon (Lorient 2001), 2. cena na 52. ročníku Mezinárodní akordeonové soutěže Trophée Mondial de l´Accordéon v Itálii a titul Laureát soutěže (Belluno 2002).
Za rok 2004 je držitelkou ceny Plzeňský Orfeus, kterou mladým hudebníkům v oblasti vážné hudby uděluje Nadace 700 let města Plzně.
Koncertuje po celé republice i v zahraničí, např. v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Itálii nebo Dánsku, absolvovala turné po Brazílii v letech 2003. Pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí společně s předními českými výtvarníky se v roce 2005 účastnila projektu „České umění pro brazilské Lidice“. V roce 2013 s nimi uskutečnila turné v rámci uměleckého projektu „Praha – Konstanz – Tábor“.
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Hedvika. Můžete mít mladší rodiče, než jste vy sami? Poslechněte si parodii Karla Poláčka!
-
Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad. Jak zachránit beznadějně zadlužené panství?
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.