Janáček, Rubinstein, Čajkovskij. Jedinečná kombinace české a ruské hudby v podání klavíristy Martina Kasíka

7. listopad 2022

Pozoruhodnou hudební kombinaci přinesl koncert rozhlasových symfoniků pod taktovkou šéfdi­rigenta Janáčkovy opery Národního divadla v Brně Marko Ivanoviće.

PROGRAM

Leoš Janáček: 
Šumařovo dítě
Anton Rubinstein: Koncert pro klavír a orchestr č. 4 d moll, op. 70
Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 5 e moll, op. 64

Marko Ivanović dirigent
Martin Kasík klavír

Večer uvedla balada Šumařovo dítě, Leoše Janáčka k ní inspiro­vala báseň o chudém potulném muzikantovi, po němž zbyde jen opuštěné dítě a housle. Následně se k orchestru připojil klavírista Martin Kasík, pravidelný host rozhlasových symfoniků. Tentokrát provedl Čtvrtý kla­vírní koncert ruského romantického sklada­tele a klavíristy Antona Rubinsteina, který byl pro své umění srovnáván s Ferencem Lisztem. Večer vyvrcholil další skladbou ruského au­tora, Symfonií č. 5 Rubinsteinova současníka Petra Iljiče Čajkovského.

Janáček - Rubinstein - Čajkovskij. Přímý přenos koncertu z pražského Rudolfina. Hraje Martin Kasík (klavír)
autor: SOČR
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.