Janáček, Rubinstein, Čajkovskij. Jedinečná kombinace české a ruské hudby v podání klavíristy Martina Kasíka
Pozoruhodnou hudební kombinaci přinesl koncert rozhlasových symfoniků pod taktovkou šéfdirigenta Janáčkovy opery Národního divadla v Brně Marko Ivanoviće.
PROGRAM
Leoš Janáček: Šumařovo dítě
Anton Rubinstein: Koncert pro klavír a orchestr č. 4 d moll, op. 70
Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 5 e moll, op. 64
Marko Ivanović dirigent
Martin Kasík klavír
Večer uvedla balada Šumařovo dítě, Leoše Janáčka k ní inspirovala báseň o chudém potulném muzikantovi, po němž zbyde jen opuštěné dítě a housle. Následně se k orchestru připojil klavírista Martin Kasík, pravidelný host rozhlasových symfoniků. Tentokrát provedl Čtvrtý klavírní koncert ruského romantického skladatele a klavíristy Antona Rubinsteina, který byl pro své umění srovnáván s Ferencem Lisztem. Večer vyvrcholil další skladbou ruského autora, Symfonií č. 5 Rubinsteinova současníka Petra Iljiče Čajkovského.
Související
-
Inaugurační koncert nového šéfdirigenta rozhlasových symfoniků Petra Popelky
Zazněla monumentální symfonická báseň Pelléas a Mélisanda od Arnolda Schönberga a Houslový koncert Johannesa Brahmse.
-
Faustovská symfonie v podání rozhlasových symfoniků. Velkolepé dílo Franze Liszta
Provedení monumentální kompozice pro velký orchestr s varhanami, mužský sbor a tenorové sólo řídí dirigent Marek Šedivý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.