Jana Synková – Jan Schmid: Karel Hynek Mácha

Karel Hynek Mácha

Na pozdní první květnový podvečer, po tradičním uvedení Máchova Máje, připravila stanice Vltava dokumentární rozhlasovou hru, která originální cestou zpracovává básníkovy životní osudy i odkaz.

Podle dobových materiálů a s inspiracemi z Máchova díla hru napsali Jan Schmid a Jana Synková. Rozhlasová realizace je z roku 1988 ve Schmidově režii a vychází z původního jevištního nastudování Divadla Ypsilon.

Mácha romantik, Mácha rozervanec, Mácha štvanec, Mácha jako symbol české státnosti... Kolik tváří přisoudila historie básníkovi, který své pohnuté životní osudy i výjimečné dílo musel vtěsnat do pouhých sedmadvaceti let.

Jan Schmid a Jana Synková spolu s herci Divadla Ypsilon zpracovávají „fenomén Mácha“ sobě vlastní hravou cestou – kladou vedle sebe citace z dobových materiálů, písně a dialogy zpřítomňující klíčové okamžiky básníkova života.

Herci se střídají v jednotlivých rolích, k přesvědčivému prožitku obratem přidávají zcizující komentář. Přibližují Prahu Máchova mládí, jeho první literární pokusy, umělecké inspirace, cesty, zklamání z odmítnutí tehdejšími literárními kruhy, vztah s Lori Šomkovou i okolnosti smutného odchodu ze světa.

Důležitou událostí, která životopisnou revue uvozuje, je slavnostní vystavení Máchových ostatků 6. května 1939 a jejich následné uložení na Vyšehradě.

Tato událost se tedy odehrála necelé dva měsíce po vyhlášení Protektorátu, ale už 1. října 1938, těsně po Mnichovu, byly Máchovy ostatky potají vyzvednuty z litoměřického hřbitova a v noci tajně převezeny do Prahy.

Od druhého Máchova pohřbu, symbolického, tichého vzdoru proti okupaci, uplyne v letošním roce 75 let.


Účinkují: Rudolf Hrušínský, Josef Kemr, Lenka Termerová, Jaroslava Kretschmerová, Jana Synková, Alena Štréblová, Jiří Lábus, Ladislav Potměšil, Marek Eben a Martin Dejdar

Autoři: Jana Synková – Jan SchmidDramaturgie: Jan KolářRežie: Jan SchmidHudba: Miroslav Kořínek

Natočeno v roce 1988.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby