Jana Knitlová: Fitzgeraldovi – Takový krásný pár. Karel Roden a Zuzana Stivínová ve hře ze života slavného amerického spisovatele

22. prosinec 2020

Otevřený pohled do manželství slavného amerického spisovatele jazzové generace Francise Scotta Fitzgeralda s talentovanou, excentrickou a psychicky labilní Zeldou, které prochází nezadržitelnou krizí. Ve hře Jany Knitlové, nazvané podle jedné autorovy prózy Takový krásný pár, si manželskou dvojici zahráli Zuzana Stivínová a Karel Roden. Uvádíme k 80. výročí úmrtí F. S. Fitzgeralda († 21. prosince 1940). Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Osoby a obsazení: Francis Scott Fitzgerald (Karel Roden), Zelda, jeho žena (Zuzana Stivínová), Mademoiselle (Apolena Veldová) a Michel (Radek Holub)
Dramaturgie: Jana Paterová
Režie: Karla Sturmová-Štaubertová
Natočeno: v roce 2007

Jana Knitlová je široké veřejnosti známá především jako úspěšná scenáristka dětských filmů, ale rozhlasoví posluchači ji dobře znají jako autorku i režisérku rozhlasových her nebo dokumentů. Tentokrát si zvolila pro svou hru téma ze života slavného amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda, a to období, kdy vrcholí jeho manželská krize s talentovanou, excentrickou a psychicky stále labilnější Zeldou. Představuje tak Fitzgeralda, kterého známe z jeho vrcholných románů (Velký Gatsby, Něžná je noc), jako člověka, který řeší nejen osobní, ale i zásadní umělecké problémy. Nejde tedy o pouhou životopisnou črtu, tím méně pak o senzacechtivé odhalování soukromí bývalé celebrity, ale o originální příspěvek k otázkám umělecké tvorby vůbec.

autor: Jana Paterová
Spustit audio

Související