Jana Knitlová: Fitzgeraldovi - Takový krásný pár

03760976.jpeg

Otevřený pohled do manželství slavného amerického spisovatele jazzové generace Francise Scotta Fitzgeralda s talentovanou, excentrickou a psychicky labilní Zeldou, které prochází nezadržitelnou krizí. On-line k poslechu do středy 21. prosince 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Jana Knitlová je široké veřejnosti známá především jako úspěšná scenáristka dětských filmů, ale rozhlasoví posluchači ji dobře znají jako autorku i režisérku rozhlasových her nebo dokumentů. Tentokrát si však zvolila pro svou novou hru překvapivé téma. Z biografie slavného amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda si vybrala období, kdy vrcholí jeho manželská krize s talentovanou, excentrickou a psychicky stále labilnější Zeldou.

Představuje tak Fitzgeralda, kterého známe z jeho vrcholných románů, z nichž některé byly i úspěšně zfilmovány, na příklad Velký Gatsby nebo Něžná je noc, jako člověka, který řeší nejen osobní, ale i zásadní umělecké problémy. Nejde tedy o pouhou životopisnou črtu, tím méně pak o senzacechtivé odhalování soukromí bývalé celebrity, ale o originální příspěvek k otázkám umělecké tvorby vůbec.

Jana Knitlová se narodila v roce 1942 v Praze. Vystudovala režii a dramaturgii na DAMU. Působila jako zpěvačka a herečka v Semaforu, v divadle Paravan a dalších. Publicisticky přispívala do rozhlasového pořadu Mikrofórum a jako reportérka působila v Československé televizi. V letech 1967 - 74 byla lektorkou a později dramaturgyní v Divadle Jiřího Wolkra. V letech 1974 - 86 pracovala jako dramaturgyně Filmového studia Barrandov, kde od roku 1987 působila také jako scenáristka. Nyní je ve svobodném povolání.

Píše rozhlasové a divadelní hry, prózu pro dospělé a pro děti. Je autorkou řady filmových scénářů: Krakonoš a lyžníci - 1980, Bota jménem Melichar - 1983, Německý uprchlík - 1995, Eine kleine jazzmusic - 1996, Hodiny od Fourniera - 1997, Poklad pana H.- 1998, Specialita šéfkuchaře - 2000, Vrah jsi ty - 2003.


Osoby a obsazení: Francis Scott Fitzgerald (Karel Roden), Zelda, jeho žena (Zuzana Stivínová), Mademoiselle (Apolena Veldová) a Michel (Radek Holub)

Autorka: Jana Knitlová Dramaturgie: Jana PaterováRežie: Karla Sturmová-Štaubertová

Natočeno v roce 2007.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura