Jan Zahradníček: Veroničina rouška. K 60. výročí básníkova úmrtí

18. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kniha, ruce, žena (ilustrační foto)

Poslechněte si verše mimořádného básníka s pohnutým osudem Jana Zahradníčka z jeho poválečných sbírek Rouška Veroničina a Stará země. Vltavský Svět poezie z nich před pěti lety sestavil brněnský malíř, výtvarný pedagog a básník Petr Veselý. Nyní pořad uvádíme při příležitosti 60. výročí Zahradníčkova úmrtí. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Vladimír Hauser, Martin Sláma
Připravil: Petr Veselý
Režie: Radim Nejedlý
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2015

Editor a literární historik Mojmír Trávníček vystihl charakter této poezie takto: „V lyrice Roušky Veroničiny a příbuzných poválečných verších musel Zahradníček novou skutečnost zdolávat zcela novým typem verše. Spolehl se na vlastní nosnou sílu nahého slova. Vznikl verš neobyčejně svěží, svobodný a mnohotvárný – od jednoslovného vzdechu, výkřiku, oslovení či pouhé předrážky až po rozlehlou výpověď, odpovídající maximu možností vzrušeného lidského dechu.“

autoři: Petr Veselý , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.