Jan Theobald Held: Fakta a poznámky k mému budoucímu nekrologu I.: Vzpomínky pražského lékaře na léta 1770–1799

14. červen 2019

Desetidílné vzpomínky výrazné postavy české novodobé medicíny. Účinkují Jan Vlasák a Igor Bareš. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Jan Theobald Held (1770–1851) byl ve své době proslulý pražský lékař a amatérský hudebník, autor příležitostných i odborných publikací. Nový zájem o jeho osobnost a dílo vyvolalo Jiráskovo beletristické zobrazení Helda v románu F. L. Věk (1890–1907) i pozdější televizní seriál z roku 1970. Held byl nejenom výraznou postavou počátků novodobé medicíny u nás, jedním z předních reprezentantů pražské univerzity, ale i hudebním skladatelem a výkonným hudebníkem. Byl všestranně vzdělaný a žil bohatým společenským životem. Proslulost hudebníka a skladatele mu umožňovala také přístup do zámožných měšťanských i šlechtických kruhů. 

Své paměti napsal ke konci života (1843–1851) německy. Vedle autorových životních osudů, úvah a názorů jsou tu v pestré směsici zaznamenány i postřehy z dobového života politického, kulturního i společenského. I při jisté roztěkanosti podání a značné subjektivnosti hodnotových soudů představují závažný historický pramen.

Účinkují: Jan Vlasák a Igor Bareš

Překlad: Jindřich Květ a Daniela Tinková
Připravil a úvodními komentáři opatřil: Jaroslav Havel
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2019.

autor: Jaroslav Havel
Spustit audio