Jan Talich: Ne všichni mohou být sólisty, ale naše školství je k tomu připravuje

1. srpen 2017

„A pak jsou často zklamaní, nešťastní, otrávení, když skončí na orchestrální židli,“ říká Jan Talich. Repríza z 18. dubna 2017.

„A přitom k tomu není žádný důvod,“ dodal mimo jiné špičkový houslista, šéf kvarteta, dirigent Jan Talich.

„V Británii jsem poznal pravý opak - podle mého názoru správný. Hudebníci jsou připravováni na kariéru koncertního hráče a ti nejlepší se pak stávají sólisty. Tak to je daleko lepší,“ řekl v našem vysílání.

Ptali jsem se ho, jaké to je, hrát z nouze v džínách, jak mu bylo, když skončil jeho milovaný Talichův komorní orchestr, jak a kam vede už téměř dekádu Jihočeskou filharmonii, jejímž je šéfem.

Jan Talich mluvil otevřeně, zajímavě, přijemně. Jeho prastrýc byl vynikající dirigent, jeho rodiče velmi dobří hudebníci, ale jeho děti už v tradici pokračovat nebudou. Pokud chcete slyšet okolnosti, důvody, náhled do vnitřního světa výborného muzikanta, pusťte si záznam vysílání Telefonotéky.

autor: Otakar Svoboda
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.