Jan Talich: Ne všichni mohou být sólisty, ale naše školství je k tomu připravuje
„A pak jsou často zklamaní, nešťastní, otrávení, když skončí na orchestrální židli,“ říká Jan Talich. Repríza z 18. dubna 2017.
„A přitom k tomu není žádný důvod,“ dodal mimo jiné špičkový houslista, šéf kvarteta, dirigent Jan Talich.
„V Británii jsem poznal pravý opak - podle mého názoru správný. Hudebníci jsou připravováni na kariéru koncertního hráče a ti nejlepší se pak stávají sólisty. Tak to je daleko lepší,“ řekl v našem vysílání.
Ptali jsem se ho, jaké to je, hrát z nouze v džínách, jak mu bylo, když skončil jeho milovaný Talichův komorní orchestr, jak a kam vede už téměř dekádu Jihočeskou filharmonii, jejímž je šéfem.
Jan Talich mluvil otevřeně, zajímavě, přijemně. Jeho prastrýc byl vynikající dirigent, jeho rodiče velmi dobří hudebníci, ale jeho děti už v tradici pokračovat nebudou. Pokud chcete slyšet okolnosti, důvody, náhled do vnitřního světa výborného muzikanta, pusťte si záznam vysílání Telefonotéky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.