Jan Novák: Zatím dobrý. Mašínovi a největší příběh studené války

Biografický román Jana Nováka z roku 2004 přináší neobyčejně napínavé vyprávění o protikomunistickém odboji v padesátých letech 20. století. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Jiří Ornest
Připravil: Jan Novák
Překlad: Petra Žallmannová
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: 2005

Česko-americký autor vypráví příběh Ctirada a Josefa Mašínů, jejich protikomunistických odbojových akcí a následného dobrodružného útěku do Západního Berlína, a zasazuje jej do širšího kontextu osudů jejich spolubojovníků a ostatních členů Mašínovy rodiny. 

Základním kamenem této knihy jsou rozhovory se sourozenci Mašínovými, kteří mi vstřícně odpovídali na spoustu drzých otázek, vztahujících se často k velmi intimním záležitostem, snad i proto, že věděli, že budu o nich i celé jejich rodině psát s obdivem.
Jan Novák

Ačkoli se autor věrně drží historických faktů, snažil se dovodit především uvažování a motivaci aktérů, své scenáristické vidění využil ve velmi plasticky líčených situacích dramatického příběhu. Za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku.

autoři: Petr Turek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.