Jan Neruda: Ženich z hladu

03531395.jpeg

On-line do čtvrtka 24. prosince 2015.

Poslouchejte na Vltavě 18. prosince 2015 v 9:30. Po odvysílání se hříčka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do čtvrtka 24. prosince 2015.


V brilantní humoristické miniatuře o svatební šlamastice vyhládlého doktora Svobody navíc Jan Neruda záměrně zesměšňuje formu, které se věnoval v té tobě známý dramatik August von Kotzebue, jehož veseloherní produkce byly velmi oblíbené. Veselohra v jednom jednání s názvem Ženich z hladu byla poprvé hrána 1. ledna 1859 ve Stavovském divadle. Námět hry nebyl původní, autor vycházel z německé dramatizace francouzské povídky, která vyšla s názvem Eine Heirat aus Hunger roku 1842 v německy psaném listu Bohemia.

Výchozím principem rozhlasové inscenace, která vznikla ve spolupráci režiséra Lukáše Kopeckého a hudebního skladatele Maria Buzziho, je ironická nadsázka, se kterou v různých rovinách pracoval sám autor. Ve vypjatém tempu komedie udržují herečtí interpreti konkrétní typy postav – od zámožného strýčka, naivní dívky, koketní matróny, až k potrhlým sluhům. V titulní roli pohotového, chytrého a velkoměstem protřelého doktora, vyniká Tomáš Kobr. V hudebně zvukové kompozici díla jsou uplatňovány hudební persifláže, vycházející ze svatebních a pohřebních melodií, ale i umné zvukové vtipy, pracující např. se vystupňovaným škručením hladového žaludku. Přestože inscenátoři dílo neinterpretují přehnaně „muzeálně“, duch doby a úcta k sarkastickému dramatickému stylu Jana Nerudy, je ve hře dobře znát.


Osoby a obsazení: Jan Svoboda, doktor medicíny (Tomáš Kobr), Anna Bobrovská, vdova (Věra Zástěrová), Anna, její dcera (Michaela Baladová), Čermák, bratr Bobrovské, hospodářský rada na odpočinku (Radoslav Šopík), Martin, sluha Bobrovských (Jiří Daniel), Sklepník (Ondřej Halámek)

Autor: Jan NerudaRežie: Lukáš KopeckýHudba: Mario BuzziDramaturgie: Hana HložkováZvukový mistr: Lukáš Dolejší

V Brně natočila Tvůrčí skupina Regiony v roce 2015.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura