Jan Neruda: Povídky malostranské (2/7)

03600348.jpeg

Četba z vrcholného prozaického díla 19. století přináší sedm povídek, v nichž se střídají polohy idylické i kousavé, komické i tragické. Uvádíme v provedení těch nejlepších interpretů.

Poslouchejte na Vltavě od 6. dubna 2016 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do středy 13. dubna 2016.


Celistvost obrazu života v Praze na Malé Straně ve čtyřicátých a padesátých letech 19. stol. zachycená ve vrcholném prozaickém díle Povídky malostranské (1878) žurnalisty, prozaika a básníka Jana Nerudy (1834-1891) není dána jednotným dějem či dějovou zápletkou, ale vytváří se z tříště pozorování, situací, postav, lidských osudů. Kontrast mezi vnějším dojmem a drsnou realitou podtrhuje autor svou polohou vypravěče jako důvěrného znalce prostředí a svědka událostí, o nichž vypráví poklidným způsobem.

Stěžejní roli v povídkách hrají nedorozumění, pomluvy a fámy, jejich ústředním tématem je deziluze. Neruda se nenechává spoutat ani soudobou morálkou, ani dobovými žánrovými konvencemi.

02405010.jpeg

Povídky a jejich interpreti: (1/7) Svatováclavská mše. Účinkuje Otakar Brousek. (2/7) Psáno o letošních dušičkách. Účinkuje Jan Hartl. (3/7) Večerní šplechty. Účinkuje Miroslav Táborský. (4/7) Pan Ryšánek a pan Schlegl. Účinkuje Stanislav Zindulka. (5/7) Přivedla žebráka na mizinu, U tří lilií. Účinkuje Ladislav Mrkvička. (6/7) O měkkém srdci paní Rusky, Hastrman. Účinkuje Luděk Munzar. (7/7) Doktor Kazisvět, Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku. Účinkuje Jiří Hromada.

Autor: Jan Neruda Připravil: Jiří VondráčekRežie: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 2012.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby