Jan Neruda: Pan Zeiler

00807029.jpeg

Jednu z Povídek malostranských čte Petr Kostka.

Poslouchejte na Vltavě 29. března 2016 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 4. dubna 2016.


Jan Neruda sestavil své Povídky malostranské z kratších próz, vydaných během let 1875-1877 časopisecky, a k nim připojil o deset let starší malostranskou prózu Týden v tichém domě. V této podobě vyšly Povídky malostranské ve druhém vydání v roce 1885, pět let před autorovým úmrtím. V květnu 1889 uveřejnil stárnoucí tvůrce v Národních listech - v rámci pravidelných fejetonů - text s názvem Pan Zeiler, který má mnohem blíž k povídce než k fejetonu a především má velice blízko právě k cyklu Povídek malostranských. Do dalšího vydání své knížky ji už Neruda zařadit nemohl: jeho dny se již krátily.

V povídce Pan Zeiler se vypráví o malostranském pořadateli procesí k loretánskému poutnímu místu Hájek. Pan Zeiler vystupuje v procesí i jako předříkávač - a jednoho dne se dopustí zlé chyby, že se pokusí dát dohromady sedmero „svatoanenských hospodyň“, ale chce mezi nimi mít jen ženy všestranně pořádné. Vtip Nerudova textu vězí v líčení všemožných úskoků a lstí, jimiž se pan Zeiler snaží dosáhnout svého zbožného cíle. Povídku Pan Zeiler prosadil do posledního vydání Povídek malostranských bohemista a znalec Nerudova díla Aleš Haman. Tím se jejich počet zvýšil ze třinácti na čtrnáct.


Čte: Petr Kostka

Autor: Jan Neruda Režie: Hana Kofránková

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby