Jan Luštinec, ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici a autor nové knihy o hraběti Harrachovi. Moderuje Renata Klusáková

11. prosinec 2018
Jan Luštinec

Dlouholetý ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici a znalec místního kraje a jeho historie. Letos na 1. máje vstoupil do programu stanice Vltava jako průvodce výstupu na Sněžku, kde se poprvé v historii uskutečnilo živé rozhlasové vysílání.

V prosinci, dva dny po návštěvě Vizitky, uvede do života svou novou knihu Jan Nepomuk hrabě Harrach – ze života českého kavalíra, která vyšla za podpory správy KRNAP. Knize předcházela dávno rozebraná brožura, kterou o tomto mimořádném šlechtici Jan Luštinec napsal již dříve.

V souvislosti s nedávným otevřením zrekonstruovaného Národního muzea připomeňme zásluhy Jana hraběte Harracha na jeho vybudování: „Cítím s naším muzeem takřka jako jedno tělo“, vyjádřil se. A byl to tentýž Harrach, který napsal „Povinnost má je předně tam podporovati, kde hlad a bída jest větší! Proto mi nelze také na horaly naše zapomenouti.“ K rozmachu turistiky bezděky napomohl dovezením prvních lyží, které tehdy objednal u věhlasné firmy Thonet. Výsledek svého celoživotního zájmu o osvíceného aristokrata, představil Jan Luštinec v rozhovoru s Renatou Klusákovou.