Jan Kotěra: blízký a vzdálený? Večer na téma ke 150. výročí narození zakladatele moderní české architektury
V neděli 18. prosince uplynulo 150 let od smrti významného českého architekta Jana Kotěry. Jaký nám zanechal odkaz a čím z jeho života se můžeme nechat inspirovat i dnes? Premiéru vltavského Večera na téma poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Jan Kotěra se narodil 18. prosince 1871 a zemřel 17. dubna 1923 v Praze. Jeho profesní život byl poměrně krátký, ale přesto po sobě zanechal velmi různorodé dílo, včetně rodinných domů, pavilonů, hotelů, ale třeba i sepulkrální architektury nebo kolejových vozidel. I díky příznivým okolnostem a nakloněné štěstěně mohl studovat u rakouského architekta Otto Wagnera, který značně ovlivnil jeho tvorbu. Mladý Kotěra se pak velmi brzy a rychle stal výraznou osobností architektury. Dnes se jeho jméno v článcích, rozhovorech i odborných studiích často neobejde bez přízviska zakladatel moderní české architektury.
Jak to ale s oním zakladatelstvím je? I na to ve vltavském Večeru na téma odpovídá historik umění a pedagog Ladislav Zikmund Lender, který navíc osvětluje dobové okolnosti, ve kterých Jan Kotěra tvořil, proč například příliš neuspěl v Praze, ačkoli o velkých pražských zakázkách snil, nebo jaký vliv na jeho tvorbu měla psychická nemoc.
Čtěte také
Autorka pásma navíc strávila dětství a dospívání mezi Kotěrovými stavbami v Hradci Králové: Okresním domem, Palmovou zahradou, Obecním domem, čtyřmi Kiosky Pražského mostu a slavným monumentálním Muzeem. Paradoxně teprve po odstěhování z Hradce Králové ji začala zajímat historie těchto budov i život jejich autora. Postupné rešerše ji ale místo zodpovídání otázek, které si kladla na začátku, naopak přiváděly k dalším rozcestníkům. Ve Večeru na téma se snaží rozkrýt, kdo byl Jan Kotěra, jaký nám zanechal odkaz a čím z jeho života se můžeme nechat inspirovat i dnes.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.