Jan Kameník: Výhybkář a Městečko. Dvě povídky ze sbírky Učitelka hudby

31. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Muž na kolejích

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Co mají společného básník Jan Kameník a básnířka Ludmila Macešková? Kromě jména vlastně úplně všechno. Na začátku 20. století se nehodilo, aby žena psala o jiných tématech než o lásce a radostech života. Ludmila Macešková, rozená Poprová, se proto rozhodla, že se ve svých dílech promění v muže a bude psát, o čem chce. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Jan Kameník: Výhybkář
Účinkují: Ivan Řezáč, Pavel Pípal
Připravil: Jiří Vondráček
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: 2008
Jan Kameník: Městečko
Účinkuje: Pavel Pípal
Režie: Vladimír Tomeš
Natočeno: 1992

Tak se taky stalo a v roce 1944 vyšel debut dosud neznámého Jana Kameníka. Jeho prvotinu – mystický příběh s názvem Okna s anděly – zařadila dobová kritika na úroveň tehdy velmi známých spisovatelů Vladimíra Holana a Jana Zahradníčka, tedy do okruhu katolických spisovatelů. I proto se o Kameníka, resp. Maceškovou, začal po válce zajímat nastupující komunistický režim. Její další sbírka Neviditelný let se na pultech knihkupectví ani nestihla ohřát a putovala do archivů.

Až koncem šedesátých let začínají vycházet pod tímto pseudonymem další tituly, samozřejmě ale pod přísnou kontrolou. Většinu jejích básnických i prozaických sbírek si ale lidé mohli přečíst až po revoluci v roce 1989, více než deset let po její smrti. 

Právě témata nesvobody, útlaku, totality a obecných poměrů v tehdejší společnosti lze v dílech Ludmily Maceškové najít. Na rozdíl od básní, kde je to většinou jeden z hlavních motivů sbírek, se jako prozaička věnuje i jiným tématům. V povídce Výhybkář je to třeba člověk na úplném okraji společnosti, která už ho vnímá jen jako podivína. I když ho vlastně nikdo moc nezná, takovou nálepku se mu nedaří strhnout.

V povídce Městečko se zaměřuje na to, jak se žije člověku v totalitě, kdy nesmí ani vyslovit co si myslí a dělat vše tak, jak by měl? A jak se vše odráží na jeho chování a i na těle?

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová